fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Brexit wywołał kolejny problem. Chodzi o handel akcjami

AFP
Z powodu brexitu powstał spór pomiędzy unijnym nadzorcą ESMA a brytyjskim FCA dotyczący handlu papierami wartościowymi.

Brytyjski organ nadzorczy Financial Conduct Authority zezwolił firmom inwestycyjnym na kontynowanie handlu akcjami na wszystkich giełdach państw UE. – Jakiekolwiek ograniczenia w obrocie akcjami nałożone w oparciu o walutę byłyby sprzeczne z międzynarodowym charakterem światowych rynków kapitałowych. Ograniczyłoby to również możliwości spółek w znalezieniu sposobu na najlepsze wykorzystanie rynków kapitałowych do wspierania działalności gospodarczej – stwierdziło w oświadczeniu FCA.

Decyzja ta rodzi jednak kolejny konflikt związany z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Unijny nadzorca ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) stwierdził bowiem, że inwestorzy z państw Wspólnoty mogą handlować walorami denominowanymi w funtach tylko na brytyjskich platformach jak m.in. LSE Turquoise, Cboe i Aquis Exchange. ESMA liczyła, że brytyjski nadzór FCA zobliguje tamtejszych inwestorów do korzystania z krajowych platform. Utrzymanie obecnego podejścia może jednak doprowadzić do kolizji wymogów regulacyjnych.

Wydając swoją decyzję, FCA zapowiedziało, że jest gotowa do podjęcia współpracy z ESMA, aby wyeliminować zakłócenia mogące wyniknąć z wielokrotnego nakładania się tych samych wymagań dotyczących uczestników rynków finansowych. – Takie podejście do tematu zapewni brytyjskim firmom możliwość przeprowadzania transakcji w miejscach, w których uważają, że osiągną dla siebie najlepsze rezultaty – podsumowało FCA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA