Nadciąga globalna wyprzedaż rosyjskich papierów

Rosyjskiemu rynkowi papierów wartościowych grozi gwałtowny odpływ kapitału zagranicznego. To pochodna zmiany zasad na globalnym rynku.

Aktualizacja: 11.03.2019 14:32 Publikacja: 11.03.2019 14:27

Rubel

Rubel

Foto: Bloomberg

Na początku marca MSCI ogłosił włączenie do swoich indeksów akcji Arabii Saudyjskiej i Argentyny, a także o skokowym zwiększeniu udziału papierów chińskich. W maju współczynnik włączenia chińskich akcji serii A zwiększy się z 5 proc. do 10 proc., a następnie do 15 proc. w sierpniu i 20 proc. w listopadzie, dowiedział się portal finanz.ru. 

Oznacza to, że w indeksie rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets (EM) znajdą się papiery 253 chińskich firm o dużej kapitalizacji i 168 małych i średnich. Udział wszystkich akcji znajdujących się w obrocie w juanach na giełdach chińskich wzrośnie tym samym blisko 5-krotnie, z 0,7 proc. do 3,3 proc.

Będzie to skutkować „wzrostem popytu na chińskie papiery ze strony amerykańskich i europejskich klientów instytucjonalnych, zainteresowanych lokatami strategicznymi” - ocenia Iskander Łucko główny strateg inwestycyjny ITI Capital. Chodzi o fundusze globalne zarządzające aktywami na łączną kwotę około 2 bln dol.

Ta zmiana odbije się niekorzystnie na innych rozwijających się rynkach. Na zmiany na rynku kapitałowym na korzyść Chin potrzeba około 20 mld dol. i taka kwota zostanie zabrana z akcji innych krajów włączonych do MSCI EM - dodaje Ilia Piterskij, strateg VTB Kapital.

Według jego obliczeń rosyjski rynek straci między majem a listopadem 700 mln dol. wycofanych przez zagranicznych inwestorów. Natomiast w Chinach napływ kapitału może skutkować gigantyczną lawiną inwestycji.

- Decyzja MSCI razem z działaniami Pekinu liberalizującymi dostęp do rynku oznacza, że w tym roku wielkość zagranicznych inwestycji w akcje serii A może sięgnąć w Chinach 100 mld dol. wobec 45 mld dol. w całym 2018 r. - zwraca uwagę Łucko.

Giełda
WIG20 próbuje powalczyć o 2500 pkt
Giełda
NYSE będzie działać 24/7? To byłaby prawdziwa rewolucja
Giełda
WIG20 znów nie może sforsować poziomu 2500 pkt
Giełda
Łowy na dywidendy czas rozpocząć
Giełda
WIG20 w efektownym stylu powraca powyżej 2500 pkt