fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obszar oddziaływania obiektu budowlanego po nowemu

Adobe Stock
19 września weszła w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. W związku z nią należy się spodziewać ożywienia na rynku nieruchomości i nowych interpretacji niektórych instytucji prawa.

Taka możliwość pojawi się na przykład na skutek zmian w zakresie definicji obszaru oddziaływania obiektu budowlanego (art. 3 pkt 20 prawa budowlanego). Od lat wiązał się z nią problem interpretacyjny dla deweloperów, inwestorów, projektantów, a także organów administracji architektoniczno-budowlanej i wreszcie sądów administracyjnych.

Ten z pozoru krótki i niepozorny przepis definicyjny ma istotny wpływ na szereg instytucji, podmiotów i postępowań przewidzianych przez prawo budowlane. Dlatego jego ścisła regulacja była tak oczekiwana przez branżę budowlaną.

Czytaj także: Prawo budowlane: jeszcze przez rok pozwolenie na budowę na starych zasadach

Obszar oddziaływania – przed zmianą

Obecnie art. 3 ust. 20 prawa budowlanego stanowi, że obszar oddziaływania obiektu budowlanego to teren wyznaczony w jego otoczeniu na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z nim ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu.

Orzecznictwo...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA