Czy gmina może pobierać opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowych

Gminy, które pobierają opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowych, będą mieć do czynienia z prokuraturą.

Aktualizacja: 09.08.2017 17:19 Publikacja: 09.08.2017 17:00

Czy gmina może pobierać opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowych

Foto: Fotolia.com

Samorządy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Mimo to często ich żądają. Prokuratorzy będą zaskarżali takie uchwały. To efekt najnowszych wytycznych Roberta Hernanda, zastępcy prokuratora generalnego.

Będą skarżyć

Prokurator Hernand zwrócił się właśnie do wszystkich prokuratorów w kraju z prośbą o dokonanie analizy zgodności z prawem uchwał ustalających warunki podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i ogólnej. Mają na to czas do 15 listopada 2017 r. Żądania opłat za przyłączenie mają zaskarżać. Jeśli skarga nie zostanie uwzględniona, złożą skargi kasacyjne. Mają też informować Prokuraturę Krajową o każdym rozstrzygnięciu. Prawo takie przyznaje im ustawa o prokuraturze.

Zastępca prokuratora generalnego pisze, że upoważnieniem do podejmowania uchwał z żądaniem płatności nie może być ani ustawa o samorządzie gminnym, ani też ustawa o gospodarce komunalnej. Uważa, że gminy, które twierdzą, że taka podstawa istnieje, są w błędzie.

Stanowisko prokuratury potwierdza utrwalone orzecznictwo sądów administracyjnych. Jako argument Hernand przywołuje kilka wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych. W listopadzie 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały rady gminy ustalającej odpłatność za podłączenie do urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych.

– Nie ma podstaw prawnych do podjęcia takiej uchwały przez gminę w żadnym z przepisów. Zgodnie z art. 94 konstytucji podstawą prawną stanowienia aktów prawa miejscowego jest upoważnienie zawarte w ustawie i musi być ono wyraźne – uzasadniał wyrok krakowski sąd. Dodał, że jednostronne nakładanie na obywateli jakichkolwiek obowiązków, w tym opłat, nie jest dopuszczalne bez upoważnienia ustawowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przypomniał też, że na obowiązek pokrycia kosztów wykonania przyłącza kanalizacyjnego ze środków własnych gminy, co wprost wskazał już Sąd Najwyższy w uchwale z 2007 r.

Jest sukces

Dotychczasowe skargi prokuratorów o stwierdzenie nieważności uchwał gmin wprowadzających obowiązek wniesienia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci uwzględniły już sądy w Krakowie, Poznaniu, Łodzi czy Warszawie.

OPINIA

Mariusz Paplaczyk, adwokat

Taki udział prokuratora w sprawie zdecydowanie wzmacnia pozycję obywatela walczącego o swoje racje. Najczęściej są to grupy mieszkańców, stowarzyszenia. Przystępuje przecież do sprawy kolejny profesjonalny podmiot, który dysponuje wiedzą, sztabem ludzi, którzy gwarantują profesjonalizm pism procesowych i wniosków. Trochę jednak z niepokojem patrzę na coraz częstsze wykorzystywanie prokuratorów do spraw cywilnych. Traktowałbym to raczej jako wyjątek bo przecież prokuratura jest przede wszystkim od ścigania przestępczości. Obawiam się, żeby nie okazało się, że zamiast skupiać się na prowadzeniu śledztw prokuratorzy chodzą do sądów administracyjnych. Bezpieczne proporcje muszą zostać zachowane

Samorządy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Mimo to często ich żądają. Prokuratorzy będą zaskarżali takie uchwały. To efekt najnowszych wytycznych Roberta Hernanda, zastępcy prokuratora generalnego.

Będą skarżyć

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a