fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosyjscy milionerzy wolą gotówkę

Bloomberg
30 lat po upadku komunizmu, w Rosji jest co najmniej 163 178 milionerów – obliczyła firma doradcza Knight Frank specjalizująca się w nieruchomościach.

Według jej szacunków 26 proc. ich łącznego majątku stanowi gotówka. To największy taki udział na świecie. Ponad dwa razy większy niż w Unii Europejskiej i prawie trzy razy niż w USA.

Czytaj także: Moskwa dobrze zarabia na walce Londynu z oligarchami

Dzieje się tak dlatego, że przechodzeniu do kapitalizmu towarzyszyła cała seria dewaluacji. Po ostatniej z 2014 r. kurs rubla do dolara spadł o połowę. Bogaci nie mają zaufania do państwa ani do ryzykownych produktów finansowych sprzedawanych przez banki, zwłaszcza, że w każdej chwili może wybuchnąć nowy kryzys – uważa Olga Raykes, współzałożycielka rodzinnej firmy Confideri. Dodaje, że zawsze lepiej mieć płynną gotówkę do prowadzenia wystawnego trybu życia lub zwiększenia kapitału prowadzonej firmy, by zapobiec jej bankructwu.

Rosjanie staja się bardziej otwarci na alternatywne produkty inwestycyjne i stopniowo redukują pozycje gotówkowe w portfelach, ale o około 1 proc. rocznie – powiedział Ewgenij Smuszkowicz, szef rynku Rosji i Europy Środkowej i Wschodniej w szwajcarskim banku Julius Baer.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA