fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Moskwa dobrze zarabia na walce Londynu z oligarchami

Bloomberg
Rosyjscy milionerzy opuszczają Londyn, I to nie przez brexit, ale zaostrzenie brytyjskich przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy.

Rosyjscy deweloperzy, zajmujący się budową i sprzedażą luksusowych apartamentowców w Moskwie powinni dziękować brytyjskiemu Home Office - pisze agencja Bloomberga.

Najbardziej z powrotu oligarchów do Moskwy cieszą się dwaj deweloperzy moskiewscy Borys Azarenko i Denis Kitajew.

W zeszłym roku sprzedano w stolicy Rosji ponad tysiąc luksusowych nieruchomości za 77 mld rubli (ponad 4,4 mld złotych). W 2017 roku sprzedano takich nieruchomości 790. Rynek luksusowych nieruchomości w Rosji trzyma się dobrze, mimo spowolnienia gospodarczego wywołanego międzynarodowymi sankcjami.

Luksusowy apartamentowiec w Moskwie przy Szwedzkim zaułku, gdzie mieszkania kosztują nawet po 50 mln dolarów
Bloomberg

Według Bloomberg Billionaires Index wśród 500 najbogatszych ludzi świta jest 26 Rosjan, których majątek łącznie jest wart 271 miliardów dolarów czyli ponad 1 bilion złotych.

Borys Azarenko i Denis Kitajew są właścicielami firmy Vesper, największego rosyjskiego dewelopera luksusowych nieruchomości. W rozmowie z Bloombergiem Azarenko twierdzi,n że bogaci Rosjanie kupują rezydencja i apartamenty w Moskwie, a nieruchomości w Londynie, "zostawiają w rozliczeniu".

Vesper nie tylko buduje nowe apartamenty, ale remontuje także budynki z ery przedrewolucyjnej, przekształcając ruiny i komunałki w luksusowe apartamenty z saunami, siłowniami, podziemnymi parkingami oraz luksusowo zdobionymi lobby z obsługa konsjerżów. Większość tych budynków znajduje się w samym centrum Moskwy.

Przy Patriarszych Prudach firma zbudowała "Dom Bułhakowa", przy stacji metra Czechowskaja powstał "Dom Czechowa", a w sześciopiętrowym "domu Nabokowa" jedna z atrakcji i ozdób są szklane kolorowe motyle na suficie, ponieważ Nabokow był kolekcjonerem owadów a w szczególności motyli. W domu Nabokowa - wyłożonym wapieniem z Portugalii - jest 14 apartamentów i jeden penthouse. Cena za metr kwadratowy w tym domu to 1,9 mln rubli czyli około 108 tys. złotych. To o 10 proc. taniej niż cena za metr kwadratowy apartamentu na Manhattanie w Nowym Jorku.

Bloomberg

Vesper zbudował ponad 103,000 metrów kwadratowych nowych mieszkań w ostatnich trzech latach - pisze Bloomberg. Model biznesowy firmy jest prosty: kupują tanie i stare budynki i przekształcają je w gotowe do wprowadzenia się apartamenty. Pierwszym budynkiem, który kupili, wyremontowali i sprzedali był Dom Gulricha na ulicy Preczistienka, niedaleko Soboru Chrystusa Zbawiciela, w samym sercu Moskwy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA