Reklama

Rozmowa z Bruno Dumontem, twórcą „Jeannette. Dzieciństwo Joanny d'Arc"

Bruno Dumont, jeden z najciekawszych francuskich reżyserów, twórca „Jeannette. Dzieciństwo Joanny d'Arc" mówi Barbarze Hollender o Flandrii i bohaterce filmu.

Aktualizacja: 05.06.2018 21:45 Publikacja: 05.06.2018 18:11

Foto: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Rzeczpospolita: Joanna d'Arc pojawiła się na ekranie w 1900 roku w obrazie George'a Meliesa, potem wracała u wielu wybitnych reżyserów: Carla Dreyera, Victora Fleminga, Roberta Rosselliniego, Otto Premingera, Luca Bessona. Co, pana zdaniem, tak artystów frapuje?

Bruno Dumont: To bohaterka niezwykle inspirująca, dla Francuzów postać mitologiczna, symbol naszej tożsamości, tradycji, kultury. Jej legenda zmusza do zadawania najważniejszych pytań. Kim jesteśmy? Co dla nas ważne? Czym jest wiara? Dla jakich wartości można poświęcić życie? To są pytania, o jakich w codziennym zabieganiu zapominamy. Poza tym Joanna d'Arc jest heroiną bardzo filmową. Istotą kina są przecież proste opowieści, które stają się zaproszeniem do skomplikowanych rozważań. To wreszcie archetyp kobiety. Odważnej, zdecydowanej, świadomej roli, jaką może odegrać w świecie. Każdy znajdzie w jej historii coś dla siebie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Film
Marcin Dorociński, przeboje z Cannes i nie tylko
Film
Stare kino jest jak dobre wino i coraz popularniejsze
Film
Gdynia 2025: Holland, Machulski, Pasikowski i Smarzowski powalczą o Złote Lwy
Film
„Follemente. W tym szaleństwie jest metoda”, czyli randka w ciemno
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Film
Trudne wyzwania imigranckich dzieci z wiedeńskiej podstawówki
Reklama
Reklama