ArteKino Festival powstał w 2016 roku z inicjatywy ARTE TV - publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego, którego celem jest promowanie kultury i wspólnych europejskich wartości.
Spośród ośmiu filmów aż siedem to debiuty reżyserskie. Prezentowane obrazy były wcześniej pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych m. in. Berlinale, w Rotterdamie, Toronto, San Sebastian i Salonikach.
- Opowiadają o ośmiu krajach i ośmiu kulturach, potwierdzając różnorodność Europy - zjednoczonej, a jednocześnie bogatej dzięki swoim różnicom. Zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne opisują współczesny świat i analizują nasz stosunek do historii - mówi Olivier Pere, dyr. artystyczny ArteKino Festival.
Bohaterami „La Holandesa”, (reż. Marleen Jonkmann -Holandia/Niemcy) jest para ludzi, którzy po wielu latach starań o dziecko muszą zmierzyć się z faktem, że nie będą rodzicami. Po gwałtownej kłótni ona wyrusza w podróż po Chile…
„Sad song” (reż. Louise Narboni - Francja) opowiada historię śpiewaczki i afgańskiego uchodźcy. Obraz „Normalny (-na)” (reż. Adele Tulli - Włochy/Szwecja) pokazuje, w jaki sposób wpływa na nasze życie sztywny podział na to, co męskie i żeńskie.
Akcja filmu „Ruth” (reż. António Pinhao Botelho - Portugalia) rozpoczyna się na początku lat 60. ubiegłego wieku i dotyczy pochodzącego z Mozambiku Eusébio, piłkarza, którego czekają sukcesy i o którego zabiegają rywalizujące ze sobą kluby.
Bohaterami „Selfie” (reż. Agostino Ferrente - Francja/Włochy) są mieszkający w Neapolu Alessandro i Pietro, którzy filmują się iPhonem i komentują na żywo codzienne wydarzenia ze swojego życia.
Akcja „Stitches” (reż. Miroslav Terzić - Serbia/Słowenia/Chorwacja) oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i toczy się w Belgradzie. Bohaterka próbuje dociec prawdy o losach swojego urodzonego 18 lat wcześniej dziecka, które – jak jej wówczas powiedziano – umarło tuż po narodzinach.
Z kolei „Pragnienie” (reż. Svetla Tsotsorkova-Bułgaria) przedstawia historię rodziny utrzymującej się z prania dla lokalnych hoteli. Jej egzystencja zostaje zagrożona, gdy przybywają ludzie poszukujący źródła wody na suchym wzgórzu.
W „ Thirty” (reż. Simona Kostova -Niemcy) obserwujemy 24 godziny z życia
dwudziestokilkulatków w modnej berlińskiej dzielnicy Neukölln.
Filmy z 4. edycji ArteKino Festival zostaną udostępnione w 45 krajach Europy, w 10 wersjach językowych. Będzie można oglądać je do 31 grudnia na stronie www.artekinofestival.com