fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Poczucie humoru żony Vaclava Havla

Ondřej Němec (Výbor dobré vůle) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Pokaz dokumentu portretującego Olgę Havlovą zainauguruje „Polsko-czeską wiosnę literatury 2018”. Początek imprezy 1 marca – w Warszawie i Pradze.

Film „Olga” zrealizował Mirosłav Janek. W opowieści o pierwszej żonie Vaclava Havla wykorzystane zostały niepublikowane dotąd materiały i dokumenty. Autor filmu przedstawił ją jako kobietę silnego charakteru, nie poddającą się wpływom, rzeczową. A jednocześnie świetną gospodynię, kobietę o niebanalnym poczuciu humoru. Dalszą część inauguracyjnego wieczoru wypełni rozmowa z Anną Freimanovą z Biblioteki Vaclava Havla, którą poprowadzi Andrzej Jagodziński. „Listy do Olgi” Havla przeczyta Andrzej Mastalerz.

„Polsko-czeska wiosna literatury 2018” to projekt adresowany do miłośników literatury i kultury Polski i Czech. Pretekstem do jego organizacji stała się 100. rocznica odzyskania niepodległości przez oba narody. W programie m.in. spotkania ze znanymi współczesnymi polskimi i czeskimi twórcami, m.in.: Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, Radką Denemarkovą, Mariuszem Suroszem, Anną Janko, Adamem Zagajewskim. Będą też spotkania dedykowane już nieżyjącym, lecz frapującym osobowościom XX wieku: Vaclavowi Havlovi, Josefovi Škvoreckýemu, Sławomirowi Mrożkowi i Leszkowi Kołakowskiemu.

Fragmenty utworów czytać będą znani polscy aktorzy: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz i Jacek Braciak.

Nie zabraknie propozycji dla dzieci – ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników przygotowały cenione wydawnictwa z Polski i Czech: Wytwórnia, Dwie Siostry i Baobab.

Wydarzenia w Warszawie odbędą się w Domu Spotkań z Historią w dniach od 1 do 18 marca. Część warszawska programu zakończy się 24 marca w Teatrze na Woli wieczorem Bohumila Hrabala, zorganizowanym z okazji 50. rocznicy jedynego spotkania autorskiego tego pisarza w Polsce. Wówczas po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jirego Menzla, teraz czyli 24 marca, widzowie obejrzą spektakl pod tym samym tytułem wyreżyserowany przez Jakuba Kroftę. On właśnie, razem z autorem adaptacji – Januszem Andermanem będzie gościem Aleksandra Kaczorowskiego, tłumacza i autora biografii Hrabala i Havla. Podczas wieczoru widzowie będą mogli zobaczyć wystawę grafik z cytatami z prozy Bohumila Hrabala „Ten świat jest opętańczo piękny”.

Czeska część programu zaplanowana została na czas majowych targów książki.

Szczegóły na www.mik.waw.pl, www.warsaw.czentres.cz

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA