Sejm debatuje nad cenami prądu. Będą rekompensaty dla odbiorców?

Platforma Obywatelska chce dowiedzieć się czy i jak Ministerstwo Energii będzie rekompensować odbiorcom rosnące ceny energii elektrycznej. Na pytania posłów odpowiada minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Aktualizacja: 06.12.2018 10:57 Publikacja: 06.12.2018 10:11

Sejm debatuje nad cenami prądu. Będą rekompensaty dla odbiorców?

Foto: Adobe Stock

Trwa nasza relacja na żywo, artykuł jest aktualizowany na bieżąco.

12:41

Na tym zakończyła się debata sejmowa na temat planowanych podwyżek cen energii.

12:39

- Polityka energetyczna Polski ma charakter długofalowy. Wdrożenie energetyki jądrowej powinno pozytywnie wpłynąć na kształt naszego miksu i przyszłościowe ceny energii elektrycznej - mówił Krzysztof Tchórzewski.

12:37

- Jeżeli chodzi o samorządy, to nie jest z samorządami tak źle. W roku 2018 wzrost dochodów samorządów ponad to, co jest zaplanowane wyniesie 10 procent. A w przyszłym roku wszystko wskazuje na to, że będzie to 12 procent. W samorządach nie będzie więc tragedii - zapewniał Tchórzewski.

12:35

- W minimalnej pensji Polaka jest w tej chwili 14 rachunków za energię elektryczną, za waszych (opozycji - red.) czasów było 12. Mimo, że drożeje… - mówił Tchórzewski. - Rekompensaty dla średnich i małych przedsiębiorstw mieszczą się zakresie pomocy publicznej dozwolonej - stwierdził.

12:33

Minister Krzysztof Tchórzewski: - Ws. pytania o OZE, pana posła Kasprzaka. Że zatrzymaliśmy OZE. Zobaczcie jaki jest tego skutek. Mówicie, że OZE staniało i wiemy ile jest w Niemczech, jaki jest problem cen energii, prawie dwa razy więcej niż u nas. Dlatego, że 25 mld euro dopłacają do OZE. Czy warto wyprzedzać? To jest właśnie zaradna polityka, będziemy budować teraz OZE, kiedy jest tanie. 

- Zrobimy OZE zgodnie z wymaganiami UE, nie musieliśmy wychodzić przed szereg, wyprzedzać - dodał minister.

12:31

- Chciałbym się odnieść do kilkakrotnie wspominanych zarobków w spółkach, zarobków kadry kierowniczej. Zarobki te zostały zmniejszone w stosunku do waszych (opozycji - red.) czasów do jednej trzeciej, z premią, której nie biorą - mówił minister.

12:30

Na pytania posłów zaczyna odpowiadać minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Jedno z pytań dotyczyło tego, czy tylko małe firmy dostaną rekompensaty. Dostaną rekompensaty przedsiębiorstwa małe i średnie, a więc zatrudniające do 250 osób - powiedział minister.

12:28

Poseł Michał Szczerba (PO-KO) mówił: - Wzrost kosztów energii elektrycznej to jest tu i teraz. Ministrem jest Krzysztof Tchórzewski, premierem jest Mateusz Morawicki. Premierem nie jest Donald Tusk, nie mówcie o prehistorii.

- Zakłady opiekuńczo-lecznicze, instytucje opieki długoterminowej – te podwyżki dotkną 80 procent takich zakładów. W tej chwili przetargi, które są realizowane na dostawy energii przez samorządy to są podwyżki rzędu 50 procent. To nie jest jakiś wirtualny problem. To oznacza od stycznia mniej pieniędzy na żywność, mniej pieniędzy na pensje - mówił Szczerba.

12:26

Posłanka Jolanta Hibner (PO-KO) pytała z kolei: - Dlaczego rząd oszukuje obywateli w sprawie rekompensat? Gdzie w budżecie zawarte są rekompensaty? Przecież budżet będziemy za tydzień uchwalać. W którym miejscu są ukryte rekompensaty? 

12:23

Posłanka Barbara Dziuk (PiS) zaproponowała: - Powróćmy do historii. Czy za ten stan rzeczy nie jest w rzeczywistości odpowiedzialny rząd PO-PSL? 

12:20

Poseł Wiesław Krajewski (PiS) stwierdził: - Ja rozumiem święte prawo opozycji do krytykowania, ale apeluję o odrobinę rozsądku w tej ważnej dziedzinie, jaką jest bezpieczeństwo energetyczne.

- Panie ministrze, proszę o podanie aktualnych kosztów według tych technologii (OZE), ponieważ uważam, że trzeba poinformować obywateli czy głoszone przez opozycję tezy są prawdziwe, czy jak to często bywa mijają się z prawdą - apelował poseł do ministra Tchórzewskiego.

12:18

Poseł Tomasz Nowak (PO-KO) mówił: - Bardzo się dziwię posłom PiS, że są tacy spokojni. W 2019 roku każdego obywatela Polski dotknie armagedon cenowy.

- Panie ministrze proszę powiedzieć, czy cena energii z elektrowni Ostrołęce będzie droższa czy tańsza niż z odnawialnych źródeł? - pytał poseł.

12:15

Poseł Aleksander Mrówczyński (PiS) stwierdził: - Dobrze, że ta informacja jest dziś w Sejmie. Polacy w końcu dowiedzą się, że resort podjął daleko idące działania mające zrekompensować wzrost cen energii.  Wbrew temu, co posłowie z PO i KO mówią.

- Panie ministrze, czy wielcy odbiorcy energochłonni też mogą liczyć na wsparcie rządu? - pytał poseł.

12:13

Poseł Jan Kilian (PiS) dopytywał: - Jaki jest poziom cen energii w Niemczech? Czy nie jest jednym z najwyższych? Czy tamci mieszkańcy mogą liczyć na pomoc państwa? Czy w Niemczech pracują kopalnie węglowe? W kontekście całej rozmowy o emisji CO2, jaka jest poprawa emisji w Polsce? 

12:11

Poseł Paweł Bańkowski (PO-KO) chciał dowiedzieć się skąd będą pochodziły pieniądze na rekompensaty. - Czy każde gospodarstwo domowe otrzyma taką rekompensatę? Czy ta rekompensata będzie odzwierciedlała w 100 proc. wzrost cen energii? Ile rekompensaty otrzymają przedsiębiorcy i według jakich kryteriów? Czy rekompensatę otrzymają również samorządy na funkcjonowanie szpitali, komunikacji? - pytał poseł Bańkowski.

12:10

Poseł Mieczysław Miazga (PiS) pytał: - Jakie działania podejmuje rząd, by cena energii elektrycznej była akceptowalna dla gospodarki i indywidualnych odbiorców? 

12:09

Posłanka Ewa Szymańska (PiS) przypomniała, że w Polsce jest 15 mln gospodarstw domowych i w związku z tym rekompensaty będą dla ministerstwa wyzwaniem organizacyjnym. - Jak ministerstwo ma zamiar sobie z tym problemem poradzić? - pytała posłanka.

12:07

Poseł Czesław Mroczek (PO-KO) mówił: - Rozumiem, że państwu (Prawu i Sprawiedliwości - red.) jest ciężko odnieść się do sytuacji, za którą odpowiadacie i dlatego uciekacie do sytuacji sprzed 5 czy 10 lat. Pan minister Tchórzewski zapowiedział rekompensaty nie w 2010, tylko w 2019. 

- Dzisiaj na panu ciąży odpowiedzialność żeby powiedzieć Polakom jakich podwyżek mogą się spodziewać. W Polsce trujecie, w Rosji utrzymujecie miejsca pracy - mówił poseł Mroczek nawiązując do rosnącego importu węgla z Rosji.   

12:05

Poseł Andrzej Kryj (PiS) chciał się dowiedzieć czy w tej sytuacji nie będzie problemu z Unią Europejską, która może kwestionować taką formę pomocy publicznej. 

12:03

Poseł Jan Łopata (PSL) mówił: - Pytam o te regulacje prawne – kiedy jakiś projekt ustawy, rozporządzenia? I o zabezpieczenie finansowe - w budżecie na 2019 rok nie widać kwoty na te rekompensaty.

12:00

Poseł Tadeusz Aziewicz (PO-KO) pytał: - Panie ministrze, czy górnictwo jest dla gospodarki czy gospodarka dla górnictwa? Dlaczego fundujecie nam wysokie ceny energii lekceważąc dorobek cywilizowanego świata? 

11:58

- Korzystając z okazji chciałbym podziękować w imieniu polskiego węgla, szczególnie węgla brunatnego, podziękować za wsparcie dla tej branży, która nie potrzebowała złotówki wsparcia i produkuje najtańszą energię w kraju - stwierdził w ramach swojego czasu na zadanie pytania poseł Dariusz Kubiak (PiS).

11:55

Poseł Zbigniew Sosnowski (PSL) stwierdził: - Miała być dobra zmiana, jest na pewno droga i dojna zmiana. Jeżeli firmy zapłacą więcej za energię, to poniesione koszty wliczą w cenę produktów i usług, które wzrosną o około 15 procent. Stąd moje pytanie – jak długo rząd będzie rekompensował skutki tych podwyżek? - pytał poseł.

- I pytanie drugie, bo podwyżki dotyczą też samorządów lokalnych. Czy rząd zrekompensuje samorządom wyższe wydatki na energię elektryczną, a jeżeli nie, to czy rząd weźmie na siebie odpowiedzialność za niezrealizowane zadania? - pytał poseł PSL.

11:52

- Ile Polacy zapłacą za emisję dwutlenku węgla z tego spalonego węgla z Rosji? Ile Polacy zapłacą swoim własnym zdrowiem, bo wszyscy wiedzą, że z powodu smogu umiera rocznie około 30 tys. osób? - pytał z kolei poseł Krzysztof Gadowski (PO-KO).

- Czy pan też dopłaci samorządom? Ile pan dopłaci szpitalom? Skoro pan przygotował rekompensaty, to ile właściwie wzrośnie cena energii? - dopytywał poseł.

11:50

Poseł Antoni Duda (PiS) w ramach swojego pytania prosił ministra energii o informację, jaki był wzrost cen energii elektrycznej w latach 2007-2015, czyli w czasach koalicji PO-PSL i jak się kształtowały te ceny w relacji do zarobków. 

11:47

- Samorządy dostają propozycje nie do odrzucenia. I nie wiadomo, czy żłobki budować czy oświetlać ulice. Dziś mamy kolejny sygnał – szpitale. Dramatyczna sytuacja będzie w szpitalach - mówił poseł Mieczysław Kasprzak.

11:45

Poseł Mieczysław Kasprzak (PSL): - Słuchałem przemówienia ministra i myślałem, że czegoś ciekawego się dowiem, ale niczego się nie dowiedziałem. Kiedyś, kiedy 2 lata temu pytałem o OZE, to pan minister mówił, że popełniono błąd, bo mamy za dużo OZE. Dziś mamy raport NIK mówiący, że 8 mld będziemy musieli dopłacić, bo planu nie wykonano.

11:43

Poseł Marek Rząsa (PO-KO): - Skandalem jest, że za wasze rozpasanie i bizancjum, za afery, każecie płacić rachunki wszystkim Polakom poprzez drastyczną podwyżkę cen energii.

- Szkoda, że pan minister nie zestawił kosztów podwyżek z niebotycznymi zarobkami władz spółek sięgającymi 100 tys. zł miesięcznie. W zamian proponujecie państwo rekompensaty. To jest jak za komuny, gdy władza jedną ręką dawała, a drugą zabierała - mówił poseł Rząsa. 

11:42

- Panie ministrze chciałbym, by poinformował pan, które państwo wyemitowało najwięcej dwutlenku węgla i jak na tym tle wygląda Polska - pytał poseł Jerzy Małecki (PiS). A pod adresem wnioskodawców i opozycji mówił: - Jak do tarczy bijecie w Polski węgiel, nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Arabia Saudyjska czy Katar biją w bogactwo ropy naftowej.

11:40

Czas na pytania posłów.

11:39

- Dlatego przygotowujemy rekompensaty. Rekompensaty te obejmą miejskie i wiejskie gospodarstwa domowe, hospicja, DPS-y, akademiki, internaty, domy dziecka i wszystkich innych odbiorców, którzy korzystają z taryfy G. Chciałbym dodać, że funkcjonuje nadal dodatek energetyczny z którego korzystają najbardziej potrzebujący, wynosi on dla osoby samotnej 11,5 zł miesięcznie - deklarował w Sejmie minister energii. - Rekompensatami złagodzimy w części, całkowicie sprawę związaną z podwyżkami - mówił.

11:37

- Powracając do ceny energii dla odbiorców końcowych. Warto się przyjrzeć danym KE dotyczącym II kwartału. Z tych danych także wynika, że koszt jednostkowy energii dla gospodarstw domowych wyniósł w Polsce 620 zł/MWh, a w Niemczech 1300 zł/MWh, a czynnik cenotwórcze są takie same, bo najważniejszym czynnikiem cenotwórczym są prawa do emisji, a ich koszt wzrósł o 400 proc., z 5 euro do 20 euro - mówił minister Tchórzewski.

11:34

Minister Tchórzewski stwierdził, że przygotowuje właśnie wystąpienie do przewodniczących Rad Nadzorczych spółek energetycznych o dokonanie kompleksowej analizy kosztów i wprowadzenie nadzwyczajnych programów oszczędnościowych celem zmiany tych cen jeszcze raz w roku przyszłym. 

11:33

- Dla przykładu podam, że w Polsce wystąpił jeden z mniejszych w całej Europie wzrostów cen prądu, porównując wrzesień ubiegłego roku z wrześniem bieżącego - dodał minister.

11:32

- Odnosząc się do cen hurtowych: faktycznie obserwowany był w Europie wzrost cen na giełdach. Ceny wzrastają również w państwach z dużym udziałem OZE - stwierdził Krzysztof Tchórzewski.

11:30

- Wynika to z faktu, że w rachunku są jeszcze inne niż cena energii elementy składowe. W rachunku gospodarstw domowych stanowią one 50 procent wszystkich kosztów - mówił minister Tchórzewski.

11:27

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski powiedział: - W analizach i rozważaniach związanych z cenami energii elektrycznej, należy odróżnić ceny energii w hurcie czyli na giełdzie od opłat za energię, które ponoszą odbiorcy. Pojawiają się informacje, jakby cały rachunek, który płacą odbiorcy miał być zwiększony o 60 czy 80 procent. To przekłamanie. Cena energii to jedynie jedna ze składowych rachunku. I jej procentowa zmiana nie przekłada się 1:1 na wzrost - mówił minister.

11:22

- Drastyczne wzrosty cen energii dotykają też jednostki samorządowe. Przykładem jest Rzeszów. Skąd takie podwyżki cen? - pytał poseł Gawlik. I odpowiadał: - Po pierwsze, głównie na skutek reformy ETS-u zakończonej w marcu 2017. Wszyscy wskazują, że dla Polski można było uzyskać więcej uprawnień, ale co robił minister środowiska? Walczył z kornikiem.

11:18

Zdzisław Gawlik (PO), wnioskodawca debaty podkreślił w rozpoczynającym dyskusję wystąpieniu, że galopujące ceny energii odbijają się na gospodarstwach domowych oraz na przedsiębiorstwach, od hut po piekarnie. - W konsekwencji drożej zapłacimy w sklepie za masło, chleb, wędliny - mówił poseł.

11:15

W Sejmie rozpoczyna się debata na temat podwyżek cen energii. Wnioskodawcy, Klub Parlamentarny PO chce  poznać skalę wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorców, przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej oraz zamierzonych przedsięwzięć w celu złagodzenia skutków zmian cen energii.

Aleksander Mrówczyński PiS

Dobrze, że ta informacja jest dziś w Sejmie. Polacy w końcu dowiedzą się, że resort podjął daleko idące działania mające zrekompensować wzrost cen energii.  Wbrew temu, co posłowie z PO i KO mówią.

Panie ministrze, czy wielcy odbiorcy energochłonni też mogą liczyć na wsparcie rządu?

A posłowie z PO-KO cały czas przeszkadzają. 

Trwa nasza relacja na żywo, artykuł jest aktualizowany na bieżąco.

Na tym zakończyła się debata sejmowa na temat planowanych podwyżek cen energii.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika