fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Wzrosły płace w strefie euro

123rf.com
W drugim kwartale w strefie euro odnotowano wzrost płac największy od 2012 r. Zbiorcze płace wzrosły o 2,2 proc., i 1,7 proc. w poprzednich trzech miesiącach.

Zdaniem ekonomistów jest to dowód na to, iż trwała poprawa sytuacji na rynku pracy i bezrobocie najniższe od dziesięciu lat zaczyna przekładać się na wzrost wynagrodzeń. A to z kolei powinno zwiększyć inflację. To dobra wiadomość dla twórców polityki pieniężnej z Europejskiego Banku Centralnego. I pierwsza dobra pod koniec tegorocznego lata, zakłóconego przez wzrost rentowności włoskich obligacji spowodowany obawami o budżet i kryzys walutowy w Turcji, który może popsuć nastroje również w strefie euro, jeśli się rozszerzy.

Według ekonomistów Commerzbanku do poprawy płac w strefie euro walnie przyczyniły się Niemcy, gdzie w wyniku umów branżowych w budownictwie i metalurgii płace wzrosły o ponad 3 proc. Ich zdaniem okres inflacji na poziomie 1 proc. strefa ma już za sobą i szybszy wzrost cen jest tylko kwestią czasu.

Jeśli tak się stanie, to EBC będzie mógł dokonać zmiany w dotychczasowej polityce i zlikwidować program skupowania obligacji. W czerwcu Mario Draghi jako jeden z kluczowych warunków podjęcia takiej decyzji wymieniał właśnie wzrost płac. Najbliższe posiedzenie EBC zwołano na 13 września.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA