fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

#RZECZoEkonomii: Zmiany na rynku pracy, a praca tymczasowa

ekonomia.rp.pl
Rynek pracy tymczasowej po wejściu w życie nowych regulacji dotyczących minimalnej stawki godzinowej oraz ograniczeniu tzw. umów śmieciowych. Jak zmieni się sytuacja na rynku przy nowych regułach gry?

Praca tymczasowa kojarzy się równie źle, co umowy śmieciowe. czy słusznie?

- Identyfikuje się prace tymczasową z umowami śmieciowymi. To błędne założenie. Praca tymczasowa ma charakter sezonowy i jest ograniczona do 18 miesięcy. Dla pracowników oznacza to terminową umowę o pracę, ze wszystkimi przywilejami, jakie można mieć - mówi Anna Wicha, prezes Addeco Polska. Jak dużo jest to rynek?

- Szacunkowe dane wskazują, że pracowników tymczasowych w Polsce jest około 700 tys., co stanowi 1,6 proc. zatrudnionych. Ponad 10 proc. mamy przeróżnych innych form zatrudnienia takich jak samozatrudnienie czy dzieło czyli śmieciówki - tłumaczyła.

Jakie korzyści daje pracodawcom praca tymczasowa?

- Umowa tymczasowa stanowi zabezpieczenie elastyczności dla pracodawcy. Firmy szukają szuka sposobu zoptymalizowania działalności i praca tymczasowa mu w tym pomaga - tłumaczyła Wich podkreślając, że takie podejście do rynku nie jest obrazem patologi, tylko zdrowej gospodarki.

-Wyobraźmy sobie, że pracodawcy negocjują rożne kontrakty i one są terminowe. Oznacza to, że w rożnych cyklach kontraktu potrzebują różniej ilości pracowników. Praca tymczasowa im to zapewnia. Dzięki niej firmy maja wiedzę jak szybko są w stanie zdobyć daną grupę pracowników, ile oni będą pracować i ile nas to będzie kosztowało. Dla małych i średnich firm, a stanowią one główną grupę w gospodarce, taka elastyczność jest nieprzecenienia - podkreślała.

Obecnie dużo się mówi o walce z umowami śmieciowymi. Czy nowe regulacje uderzą też w rynek pracy tymczasowej?

- Ustawa o pracownikach tymczasowych nakłada na agencje zobowiązania i reguły, w oparciu o które mamy się kierować. Podstawową jest zachowanie tego samego wynagrodzenia na podobnym stanowisku pracy. Pracownik tymczasowy nie jest tutaj w żadnej mierze dyskryminowany - wskazywała Wicha tłumacząc, że rynek pracy tymczasowej jest ścisłe powiązany z tradycyjnym rynkiem i wszelkie zmiany dotyczą wszystkich.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA