Sen w locie zarejestrowano dzięki miniaturowym urządzeniom do badania aktywności mózgowej. Takie aparaciki naukowcy zamontowali na czaszkach ptaków z rodzaju fregat. Okazało się, że podczas długich lotów fregaty sypiają mniej więcej przez godzinę w ciągu doby. Jest to znacznie mniej niż ptaki te sypiają normalnie. Co ciekawe czasem w sen zapadają obie półkule mózgowe lecącego ptaka, a czasem tylko jedna. Ten drugi rodzaj snu ptaki stosują też czasem na lądzie, np. kaczki krzyżówki śpią tylko jedną połową mózgu, kiedy nie czują się bezpiecznie.

Badania nad fregatami przeprowadzili naukowcy z Niemiec, Szwajcarii i Ekwadoru. Zamontowali oni na głowach fregat miniaturowe rejestratory fal mózgowych, które to urządzenia ptaki zabrały w podniebną podróż trwającą bez przerwy dziesięć dni; w tym czasie pokonały dystans 3 tys. km. Gdy zwierzęta powróciły na ląd i nieco odpoczęły naukowcy znów je złapali i zdjęli im z głów urządzenia.

Na podstawie zapisów naukowcy ustalili, że fregaty sypiają przeciętnie 42 minuty na dobę podczas lotu. Dla porównania gdy nie są w podróży śpią 12 godzin na dobę. Trudno powiedzieć w jaki sposób takie śpiochy potrafią nagle przestawić się i nie spać prawie wcale.