fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Szczyt G7: Blisko porozumienia ws. walki z pożarami w Amazonii

AFP
Przywódcy największych światowych gospodarek, biorący udział w szczycie G7 we francuskim Biarritz, są bliscy osiągnięcia porozumienia ws. pomocy w walce z pożarami w dżungli amazońskiej - informuje BBC.

Francuski prezydent Emmanuel Macron w niedzielę oświadczył, że umowa ws. zapewnienia "technicznej i finansowej pomocy" w walce z pożarami w Amazonii jest blisko.

Przywódcy USA, Japonii, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Kanady od soboty biorą udział w szczycie G7. Rozmowy w Biarritz będą kontynuowane w poniedziałek.

Szczyt zbiegł się z międzynarodowym napięciem ws. pożarów w brazylijskiej Amazonii.

Krytycy prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro oskarżają go o danie "zielonego światła" na niszczenie dżungli amazońskiej, określanej mianem "płuc świata", przez sięganie po antyśrodowiskową retorykę i brak działania ws. naruszeń prawa przy karczowaniu dżungli.

Skala pożarów w Amazonii i reakcja brazylijskiego rządu na nie, wywołała protesty na całym świecie.

Przed szczytem G7 Macron nazwał pożary "kryzysem międzynarodowym" i wprowadził ten temat na agendę szczytu G7.

W niedzielę Macron oświadczył, że uczestnicy szczytu G7 "zgodzili się pomóc krajom, które zostały doświadczone przez pożary, tak szybko, jak to możliwe".

- Nasze zespoły kontaktują się z państwami Amazonii, abyśmy mogli sfinalizować konkretne zobowiązania dotyczące zasobów technicznych i funduszy (potrzebnych na walkę z pożarami - red.) - dodał Macron.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, zadeklarował przeznaczenie 10 mln funtów na ochronę dżungli amazońskiej.

W piątek prezydent Bolsonaro zgodził się na użycie armii do walki z pożarami.

Ministerstwo obrony Brazylii poinformowało, że 44 tys. żołnierzy będzie pomagać w opanowaniu ognia. Samoloty wojskowe mają zrzucać wodę nad płonącą dżunglą.

Bolsonaro w niedzielę poinformował na Twitterze, że przyjął ofertę pomocy w walce z pożarami od premiera Izraela, Benjamina Netanjahu.

W sobotę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zagroził, że UE może nie ratyfikować umowy o współpracy z Mercosur, jeśli Brazylia nie będzie w stanie opanować pożarów w Amazonii. Z kolei minister finansów Finlandii sugerował, by nałożyć embargo na import wołowiny z Brazylii jeśli ta będzie bagatelizować problem pożarów w Amazonii.

Z danych Brazylijskiego Instytutu Badań Kosmicznych (Inpe), opartych na analizie zdjęć satelitarnych wynika, że skala pożarów w Amazonii jest w tym roku o 85 proc. większa niż przed rokiem.

Dżungla amazońska odgrywa ogromną rolę w redukcji zawartości dwutlenku węgla w atmosferze.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA