fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Miami: Pierwsze takie narodziny nosorożca w historii

Facebook
W zoo w Miami po raz pierwszy w historii na świat przyszedł nosorożec indyjski, który jest owocem indukowanej owulacji jego matki i sztucznego zapłodnienia - informuje CNN.

Nosorożec (jego płeć na razie jest nieznana) przyszedł na świat we wtorek. To pierwsze dziecko Akuti, 7-letniej samicy nosorożca indyjskiego. Mały nosorożec nie ma jeszcze imienia.

Na razie weterynarze nie mogą zbadać matki i jej młodego. "Badanie zostanie przeprowadzone wtedy, gdy personel zoo uzna, że można bezpiecznie rozdzielić młode z jego bardzo opiekuńczą matką na kilka minut, by przeprowadzić badanie" - wyjaśniają przedstawiciele zoo. "Jest kluczowe, aby między matką a jej młodym wykształciła się więź, co czasem jest wyzwaniem dla młodych matek" - dodają.

Narodziny w zoo w Miami są ważne w kwestii starań o ocalenie nosorożców indyjskich przed wyginięciem - przedstawiciele tego gatunku często padają ofiarą kłusowników, którzy zabijają nosorożce dla ich rogów.

Na świecie żyje dziś tylko ok. 3500 nosorożców indyjskich.

Ciąża u samicy nosorożca trwa od 15 do 16 miesięcy. Samica rodzi jedno młode co dwa-trzy lata.

Akuti i ojciec dziecka, Suru, przyszli na świat w San Diego Zoo Safari Park. Akuti do zoo w Maiami trafiła w 2016 roku. Po kilku nieudanych próbach naturalnego zapłodnienia Akuti zespół ekspertów rozpoczął przygotowania do sztucznego zapłodnienia. Zabieg przeprowadzono w styczniu 2018 roku.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA