fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

"Zielone Expo" w Łodzi. Zdanowska: Zmiana wizerunku miasta

mat. pras.
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

"Rzeczpospolita": Łódź zorganizuje w 2024 roku Expo Horticultural, czyli tzw. zielone Expo. To światowa wystawa poświęcona tematyce kształtowania i zagospodarowania zieleni w mieście. Dlaczego to wydarzenie jest tak istotne dla łodzian?

Hanna Zdanowska: Expo to przede wszystkim więcej zieleni dla mieszkańców. Ale to wydarzenie jest istotne nie tylko dla samej Łodzi, ale dla całej Polski. Głównie ze względów promocyjnych, bo wszelkie tego typu wystawy gromadzą rzesze odwiedzających. Dzięki nim będziemy mogli poprawić i zmienić wizerunek miasta, ale także zadbać o rozpoznawalność Polski jako kraju, gdzie poprawa jakości życia poprzez zieleń i ekologię jest traktowana poważnie. Będziemy rozmawiać o kwestiach, które niestety przez lata były u nas niedoceniane, a teraz wracają z całą siłą. Szczególnie w aspekcie naszej walki ze smogiem, czyli właściwie walki o prawo każdego z nas do oddychania czystym powietrzem. Poza tym wystawa połączy nas z istniejącą już światową siecią wymiany doświadczeń w zakresie właściwego zarządzania zielenią w mieście. W przyszłym roku zieloną wystawę zorganizuje Pekin, a w 2022 roku – Amsterdam. Zatem w tym momencie Łódź faktycznie wkracza do grona miejsc o światowej sławie, które starają się o to, by mieszkańcy mieli szansę na kontakt z naturą.

Taki jest również główny motyw łódzkiej wystawy.

Nasze motto, które będzie towarzyszyć wystawie, to „Nature of the city”, czyli „Natura miasta”. Walcząc o organizowanie tego wydarzenia, staraliśmy się zrozumieć, co tak naprawdę wiąże się z zarządzaniem zielenią w mieście. To tylko hasło, ale za nim kryje się praktyczne narzędzie, które może pomóc mieszkańcom na różne sposoby. Bo musimy pamiętać, że zieleń w mieście to nie tylko kwestie związane z kształtowaniem przyjemnej atmosfery poprzez piękne kwiaty, trawniki, parki czy ogrody. To przede wszystkim dyskusja nad tym, jak wprowadzić naturę do miasta.

Co zatem zmieni się w Łodzi?

Stworzymy olbrzymi Centralny Park Miejski, który zajmie 70 hektarów zieleni w samym centrum miasta. Ale to nie będzie jedyne miejsce, w którym odbędzie się wystawa. Chcemy, żeby ten park był swego rodzaju pniem. Od niego będą rozchodziły się zielone ścieżki, które połączą liczne, mniejsze parki i ogrody. Wiele z nich już istnieje w Łodzi, ale powstaną kolejne. Łącznie obejmą one powierzchnię 150–200 hektarów.

Łódź już wcześniej ubiegała się o organizację Expo 2022. Czy będą ponowne starania o zorganizowanie tej wystawy?

Na razie nie ma takiej potrzeby. My staraliśmy się o International Expo, czyli wystawę tematyczną, która wówczas dotyczyła podejmowania rewitalizacji w mieście. Zatem oba te wydarzenia niejako się uzupełniają. Bo rewitalizacja to zmiana i polepszanie jakości życia, a zazielenianie miasta jest integralną częścią tego procesu. Być może nawet najważniejszą, biorąc pod uwagę fakt, że jak żaden inny element ma wpływ na zdrowie mieszkańców największych ośrodków.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA