fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Dodatkowe punkty za szczepienia przy przyjęciu do przedszkola w Piastowie

AdobeStock
Aby przeciwdziałać chorobom zakaźnym takim jak np. odra, przy przyjmowaniu dziecka do przedszkola brane ma być pod uwagę, czy jest zabezpieczone przed zakażeniem. Tak planuje podwarszawski Piastów.

Uchwała w tej sprawie została podjęta na V sesji Rady Miasta, która odbyła się w tym tygodniu. Jak tłumaczono, regulacja ta jest odpowiedzią na ostatni wzrost zachorowań na odrę w listopadzie 2018 r. Jedno z ognisk było właśnie w Piastowie. Będzie to dodatkowe kryterium rekrutacyjne. Oprócz szczepień bierze się pod uwagę m.in. rozliczanie przez rodziców podatków w mieście, liczbę rodzeństwa kandydata, a także to, czy rodzice pracują.

Radni postanowili, że dzieci, które przeszły wszystkie obowiązkowe szczepienia (musi być to udokumentowane wpisem w książeczce zdrowia – kserokopię składa się w przedszkolu), w drugim etapie rekrutacji otrzymają dodatkowe pięć punktów. Uchwała nie rozstrzyga, jak będą traktowane dzieci, które nie mogą być szczepione z powodu wystąpienia przeciwwskazań zdrowotnych.

Uchwała rady trafi teraz do wojewody. Jeśli nie zostanie podważona, zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od daty publikacji w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego.

– W mojej opinii ta uchwała jest niezgodna z obowiązującym systemem prawnym, bo narusza przepisy o ochronie danych wrażliwych, narusza zasadę ochrony prywatności oraz jest sprzeczna z prawem oświatowym, które gwarantuje równy dostęp do publicznych placówek oświatowych – komentuje Arkadiusz Tetela, adwokat.

Podobne wątpliwości zgłaszał wojewoda śląski, gdy w 2015 r. analogiczną uchwałę podjęto w Częstochowie. Tłumacząc jej zakwestionowanie, wskazywał, że wiąże się ona z koniecznością ujawnienia w przedszkolu danych wrażliwych o stanie zdrowia dziecka. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który przyznał rację wojewodzie, uznając, że częstochowska uchwała narusza przepisy ustawy o systemie oświaty i opiece nad dziećmi do lat trzech.

Równocześnie trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe i innych ustaw przygotowany z inicjatywy „Szczepimy, bo myślimy".

Jego ideą jest wprowadzenie zasady, by razem z wnioskiem o przyjęcie do publicznego żłobka i przedszkola składane było zaświadczenie odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych.

Wsparcia projektowi udzieliły także izby lekarskie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA