Prof. Góralczyk: Chiny i USA toczą wojny zastępcze

Co oznacza mobilizacja wojskowa w rejonie Cieśniny Tajwańskiej? Czy Chiny otrząsnęły się już z pandemii? Co kryje się za wzmocnieniem prywatnej przedsiębiorczości w Państwie Środka? O tym wszystkim w rozmowie Bogusława Chraboty z prof. Bogdanem Góralczykiem, politologiem i sinologiem.

Aktualizacja: 30.09.2020 14:14 Publikacja: 30.09.2020 12:10

Tajwański myśliwiec F-CK-1

Tajwański myśliwiec F-CK-1

Foto: AFP

USA i Chiny toczą wojny zastępcze. Takim starciem przez rok były demonstracje w Hongkongu, teraz jesteśmy świadkami rosnących napięć w Cieśninie Tajwańskiej. Zaczęła się wielka gra o Tajwan. Dla Xi Jinpinga nie będzie lepszego zwieńczenia jego rządów, jak zjednoczenie wszystkich ziem chińskich – mówi gość podcastu.

W czasie pandemii, kiedy pozornie jesteśmy uśpieni i zamknięci, świat przyspieszył. Narodziły się kolejne wymiary konfliktu supermocarstw. Do wojny handlowej doszła wojna propagandowo-medialna. Chińczycy od dłuższego czasu podpisują porozumienia ze swoimi partnerami w chińskich juanach i walucie danego kraju. Powoli odchodzą od dolara, jako wiodącej waluty. Doszedł też wymiar technologiczny konfliktu: Państwo Środka chce być wyzwaniem w zaawansowanych technologiach – tłumaczy prof. Góralczyk.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kraj
Krok w strony budowy wieżowca przy Twardej 7. Będzie wąski, wysoki i podcięty
Kraj
Deweloperzy wybudują infrastrukturę. Warszawa wprowadza Zintegrowane Plany Inwestycyjne
Kraj
Radni Warszawy coraz bardziej anonimowi
Kraj
Ośrodek dla cudzoziemców pod Warszawą. Przebywa tam 170 mężczyzn
Kraj
Rekordowy czerwiec warszawskiego lotniska. „W czołówce Europy"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama