fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Przedstawiciel KE w Polsce wezwany do MSZ

© European Union 2019 - Source : EC/ Chris Marchal
Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został wezwany do MSZ w związku z "niedopuszczalną" wypowiedzią rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Marek Prawda ma stawić się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sobotę o godz. 10 - podał na Twitterze Jabłoński.

W piątek rzecznik KE Christian Wigand wypowiadał się m.in. na temat przyjętej ostatecznie przez Sejm zwiększającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

- Przeanalizujemy jej ostateczną wersję pod względem zgodności z unijnym prawem. Nie zawahamy się przedsięwziąć odpowiednich środków, jeśli okaże się to niezbędne - oświadczył Wigand.

Rzecznik KE odniósł się też do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Trybunału Konstytucyjnego zapytania w sprawie orzeczenia Sądu Najwyższego. 23 stycznia połączone Izby SN wydały uchwałę, zgodnie z którą sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać.

Wigand powiedział, że w ocenie Komisji Europejskiej "niezależność i wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego została wcześniej poważnie podważona i jest on niezdolny do dokonywania skutecznego konstytucyjnego przeglądu". - Polska została poproszona o przywrócenie niezależności i wiarygodności TK - dodał.

Wigand twierdząco odpowiedział na pytanie, czy to oznacza, że Komisja nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego, ale ma je co do prawomocności Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA