fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Duda w liście do prezydenta Izraela: Akt wrogości

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Po ataku na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego prezydent Andrzej Duda napisał list do swojego izraelskiego odpowiednika, prezydenta Reuwena Riwlina: wyraz uprzedzeń i wrogości.

Ambasador Marek Magierowski został zaatakowany we wtorek przed budynkiem polskiej ambasady w Tel Awiwie.

Napastnik zaatakował go werbalnie i fizycznie. Po zgłoszeniu zdarzenia izraelskiemu MSZ i policji sprawca został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Na atak na ambasadora zareagował Andrzej Duda. W liście do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina pisze:

"Z najwyższym zaniepokojeniem przyjąłem wiadomość o ataku, jaki miał miejsce we wtorek, 14 maja, w Tel Awiwie, którego ofiarą padł ambasador Marek Magierowski. Najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej w Państwie Izrael znieważono słowem i czynem przed siedzibą polskiej placówki dyplomatycznej. Akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu".

Duda pisze, że takie zachowanie jest niedopuszczalne, a jego przyczyny godne potępienia. "Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym. Takie postawy muszą być piętnowane, a wynikające z nich czyny surowo karane" - pisze Duda.

"W Polsce, która jest ojczyzną i domem rodzinnym tysięcy Żydów, wszelkie przejawy antysemityzmu spotykają się z moim stanowczym sprzeciwem" - czytamy w liście.

Cały list prezydenta Andrzeja Dudy na stronie prezydent.pl.

Źródło: prezydent.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA