Dyplomacja

Prezydent Macedonii nie zgadza się na nową nazwę państwa "Macedonia Północna"

AFP
Macedoński prezydent Gorge Iwanow zapowiedział, że nie podpisze nowego porozumienia z sąsiednią Grecją, które miałoby zakończyć trwający kilkadziesiąt lat spór o nazwę jego kraju.

Iwanow zapowiedział w środę, że nie podpisze porozumienia, ponieważ oznacza ono zbyt wiele ustępstw wobec Grecji. Zgodnie z porozumieniem zawartym we wtorek między premierami obu krajów, Macedonia miała zostać przemianowana na Macedonię Północną.

Oczekuje się, że umowa zostanie podpisana przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów w ten weekend. Następnie zająć się nią ma macedoński parlament, ale jeśli zostanie zatwierdzona, trafi na biurko Iwanowa.

Jeśli prezydent odmówi podpisu, sprawa wróci do parlamentu, na drugie głosowanie. Jeśli po raz drugi zostanie przegłosowana, Iwanow nie będzie mógł odmówić podpisu.

nazwa ma być używana zarówno wewnątrz kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Porozumienie oznacza, że Grecja wycofa swoje obiekcji w kwestii członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej. 

Macedonia przyjęła swoją nazwę po odłączeniu się od Jugosławii w 1991 roku. Rząd w Grecji domagał się dołożenia do nazwy kwalifikatora geograficznego. Rząd w Atenach uznał, że Słowianie pojawili się na tych terenach tysiąc lat po panowaniu Aleksandra Wielkiego i w swojej nazwie nie mogą powoływać się na jego dziedzictwo kulturowe. W związku z tym oficjalnie Macedonia funkcjonowała pod nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (ang. FYROM).

Źródło: rp.pl/ Associated Press

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL