fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Doradcy podatkowi

Andersen - sieć firm doradztwa prawnego i podatkowego wraca do Polski

Adobe Stock
Sieć doradztwa prawnego i podatkowego Andersen powraca do Polski. Biura będą w Warszawie i Katowicach.

Ponowne wejście Andersena do Polski dokonuje się za sprawą przyjęcia do światowej sieci dwóch istniejących już firm doradztwa prawnego i podatkowego. Warszawska kancelaria A2Z w ubiegłym tygodniu zmieniła nazwę na Andersen Tax & Legal Matyka i Wspólnicy sp.k. Wcześniej, bo 4 grudnia, status kancelarii współpracującej z siecią Andersena uzyskała katowicka kancelaria KSP Legal & Tax Advice.

Na nowo w dwóch miastach

Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita", obie kancelarie docelowo mają wspólnie działać pod szyldem Andersen Global.

Zespół kancelarii KSP liczy dziś 35 osób, z czego ponad 20 ma uprawnienia doradcy podatkowego, radcy prawnego lub adwokata. Podobną liczebnością – 30 osób – może się pochwalić warszawska kancelaria A2Z Tax & Legal.

Sieć Andersena to dziś 124 firmy w różnych krajach w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji. Pracuje w niej niemal 4 tys. ekspertów specjalistów z kancelarii członkowskich i współpracujących. W Europie najsilniej rozbudowana sieć Andersena działa w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji i w Irlandii. Biura współpracujące działają m.in. w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Czytaj też:

Sieć ta jest kontynuatorką tradycji firmy audytorsko-doradczej Arthur Andersen. Działała ona do 2002 roku do skandalu związanego ze współudziałem w fałszowaniu wyników koncernu Enron, który też zresztą upadł.

Za skandal odpowiedzialna była część firmy zajmująca się audytem. Jednak okazało się, że usługi podatkowe Arthur Andersen nie straciły swojej renomy. Dlatego w 2013 roku amerykańscy partnerzy z działu podatkowego firmy postanowili ją odbudować. Od tego czasu rozwija się, przyjmując do swojej sieci kolejne firmy doradcze z różnych krajów.

W 2017 roku sieć była obecna w 66 krajach i zatrudniała około 2 tys. osób. Do dziś nastąpiło zatem podwojenie jej sił. Wciąż jednak daleko jej do statusu, jaki mają firmy z tzw. Wielkiej Czwórki. Każda z nich zatrudnia po ok. 180–240 tys. osób.

Polskie losy firmy

W Polsce do 2002 roku Arthur Andersen wraz z Deloitte, Ernst&Young, KPMG i PwC tworzył tzw. wielką piątkę doradztwa i audytu. Po upadku światowej sieci pracownicy Arthur Andersen z działu doradztwa podatkowego znaleźli zatrudnienie głównie w Ernst&Young.

Marka Andersen powróciła do naszego kraju w maju 2017 r. Wtedy do sieci tej weszła – o czym informowaliśmy w „Rzeczpospolitej" – warszawska kancelaria Taxplan. Działała ona pod szyldem Andersena do lutego 2018 r. Potem część jej ekspertów (wraz z Aleksandrą Kalinowską jako odpowiedzialną za rozwój marki) przeszła do kancelarii A2Z. Działała ona przez kilka miesięcy jako firma współpracująca.

Kancelaria KSP należy także do sieci Kancelarie RP działającej w ramach struktury wykorzystującej markę dziennika „Rzeczpospolita". Z kolei dotychczasowa A2Z dała się poznać m.in. za sprawą jej cenionych ekspertów podatkowych zajmujących się cenami transferowymi.

– W pierwszej połowie 2019 r. planujemy dalszą ekspansję naszej działalności – zapowiada Marcin Matyka, adwokat i partner w A2Z już działającej jako Andersen.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Tomasz Srokosz, radca prawny, partner w KSP Legal & Tax Advice

Uczestnictwo w globalnej sieci daje prawo używania marki znanej i cieszącej się renomą na całym świecie. To oznacza dostęp do klientów w skali globalnej. Mamy już doświadczenie z pracy w międzynarodowej sieci, przez osiem lat uczestnicząc w strukturze Salans, a następnie Dentons. Obecność światowej sieci w tak aktywnym biznesowo terenie jak Śląsk jest bardzo potrzebna. Mają tu bowiem swoje siedziby lub oddziały liczne przedsiębiorstwa o międzynarodowym zasięgu. Przyciągają je m.in. istniejące w naszym regionie specjalne strefy ekonomiczne. W naszej działalności zamierzamy skupić się głównie na usługach doradztwa prawnego i podatkowego. W przyszłości być może rozwiniemy jeszcze ogólny konsulting biznesowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA