fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Diagnostyka i terapie

Alkohol jest związany z 1 na 25 przypadków raka na świecie

PAP/EPA
Spożycie alkoholu było związane z 4 procent wszystkich nowych przypadków raka na świecie w ubiegłym roku - wynika z opublikowanych w środę badań. Naukowcy ostrzegają o pilnej potrzebie informowania ludzi o zagrożeniach.

Mężczyźni stanowili ponad trzy czwarte wszystkich przypadków, które były głównie związane z nadmiernym lub intensywnym piciem. Jednocześnie jeden na siedmiu z tych nowotworów związanych z alkoholem były powiązane z umiarkowanym spożyciem około dwóch drinków dziennie.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie The Lancet Oncology, oszacowano, że w 2020 roku było ponad 6,3 miliona przypadków raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, okrężnicy, odbytnicy, wątroby i piersi - wszystkie z nich mają ustalone powiązania z alkoholem.

Naukowcy wykorzystali również dane na temat sprzedaży alkoholu, produkcji, podatków i konsumpcji, aby oszacować, ile ludzie piło dziennie w krajach na całym świecie w 2010 roku, aby podsumować dziesięć lat.

Oszacowali oni, że 4 procent (741 300) wszystkich nowych przypadków raka na świecie w 2020 roku było związanych z konsumpcją alkoholu, przy czym mężczyźni stanowili 77 procent (568 700 przypadków) z nich, a kobiety 23 procent.

Badanie wykazało, że liczba nowych przypadków raka związanych ze spożyciem alkoholu była bardzo zróżnicowana na całym świecie, przy czym najwyższe wskaźniki odnotowano w Azji Wschodniej i Europie Środkowo-Wschodniej, a najniższe w Afryce Północnej i Azji Zachodniej.

Najwyższy odsetek przypadków związanych z alkoholem oszacowano w Mongolii, Chinach, Mołdawii i Rumunii, natomiast najniższy w Kuwejcie, Libii i Arabii Saudyjskiej.

Części świata z najwyższym odsetkiem kobiet, u których szacuje się wystąpienie nowego nowotworu związanego z alkoholem, obejmowały Białoruś, Rumunię i Rosję, Australię i Nową Zelandię oraz Europę Zachodnią.

Najczęstsze były nowotwory przełyku (189 700 przypadków), wątroby (154 700) i piersi (98 300).

- Musimy pilnie podnieść świadomość na temat związku między spożyciem alkoholu a ryzykiem raka wśród decydentów i ogółu społeczeństwa - powiedziała autorka badania Harriet Rumgay z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem we Francji.

Naukowcy wskazują na wcześniejsze badania, które wykazały, że spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenia DNA i może wpływać na produkcję hormonów, co może przyczynić się do rozwoju raka.

Rumgay uważa, że środki takie jak zmniejszenie dostępności alkoholu, etykiety ostrzegawcze, opodatkowanie i zakazy marketingowe "mogłyby zmniejszyć wskaźniki raka spowodowanego alkoholem".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA