Co pić, by nie dopuścić do odwodnienia w upał

Pierwszym sygnałem odwodnienia jest intensywne pragnienie. Kolejne to uczucie pobudzenia, zaniepokojenia i lęku. Jak szybko uzupełnić płyny i poczuć się lepiej?

Aktualizacja: 21.06.2021 14:16 Publikacja: 21.06.2021 00:01

Pragnienie jest sygnałem, że już jesteśmy odwodnieni.

Pragnienie jest sygnałem, że już jesteśmy odwodnieni.

Foto: Adobe Stock

Mechanizm, który w czasie upału szybko może doprowadzić do odwodnienia, jest prosty. – organizm, chcąc się schłodzić, wydziela duże ilości potu, co  powoduje niebezpieczny dla zdrowia  ubytek wody i elektrolitów.

Najpierw pojawia się zmęczenie, rozkojarzenie. Gęsta krew wolniej krąży, gorzej odżywia nasze komórki i po prostu źle się czujemy. Później zaczynamy czuć, że chce nam się pić. 

Specjaliści podkreślają, że intensywne pragnienie jest sygnałem, że już jesteśmy odwodnieni. Ich zdaniem najlepiej w ogóle nie dopuszczać do takiej sytuacji i uzupełniać płyny odpowiednio wcześniej.

Czytaj też: Dlaczego w upał łapie nas lenistwo?

 - Trzeba pić często, ale nie w dużych ilościach, bo po jednorazowym wypiciu pól litra wody nie będziemy w stanie nawadniać się z odpowiednią częstotliwością. Gdy jest gorąco, dziennie powinno się wypić minimum trzy litry płynów– wyjaśnia na łamach Onetu lekarz rodzinny Rober Sapa. Dodaje, że kawa nie jest dobrym napojem przy odwodnieniu, ponieważ działa moczopędnie. Również alkohol może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Po wypiciu alkoholu organizm chce się pozbyć toksycznych substancji, nerki zmuszone są do większej pracy, a do tego potrzebują dużej ilości wody. Na tym właśnie polega moczopędne, a więc i odwadniające, działanie alkoholu. Jeśli mamy ochotę na zimne piwo w upał, powinniśmy potem napić się wody.

Dobrym sposobem na szybkie uzupełnienie mikroelementów jest picie płynów izotonicznych lub elektrolitów. Jeżeli ich nie mamy, możemy pić wodę mineralną. – Podczas upałów lepsza jest woda gazowana, ponieważ zawarty w niej dwutlenek węgla zapobiega rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeśli we właściwym momencie nie uzupełni się zapasu elektrolitów, mogą pojawić się skurcze kończyn, intensywne wymioty i może nastąpić utrata świadomości – zwraca uwagę dr Rober Sapa.

Po napojeniu poprawa powinna nastąpić w ciągu 1 do 2 godzin. Gdy nie widać zmian na lepsze, należy wezwać lekarza, gdyż taki stan może być związany z zaburzeniami krążenia. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku gdy poszkodowany wymiotuje i nie przyjmuje płynów. Konieczna jest wtedy profesjonalna pomoc medyczna - kroplówka lub zastrzyki.

Uwaga na odwodnienie u seniorów

Pozostanie w domu w czasie upału nie wystarczy, by ustrzec seniora przed niebezpiecznymi skutkami wysokich temperatur. Powinniśmy sprawdzać, czy dostatecznie dużo pije, ponieważ jest mu trudniej kontrolować to samemu – apelują lekarze.

Niektóre obiegowe opinie na temat zagrożeń, jakie niosą upały dla zdrowia, nie do końca są prawdziwe – na przykład  ta, że wysokie temperatury zwiększają ryzyko incydentów sercowo naczyniowych. Jednak to, że osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na odwodnienie – jest faktem.

– Osoby starsze łatwiej się odwadniają przede wszystkim dlatego, że w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Prawdopodobnie, jak sugerują badania, wynika to z pogarszającego się z wiekiem funkcjonowania tych obszarów mózgu, które za to odpowiadają. Niektórzy pacjenci tłumaczą, że piją mniej, by nie korzystać zbyt często z toalety, co jest dla nich uciążliwe np. z powodu niepełnosprawności. Bez względu jednak na przyczyny ograniczania napojów, jest to niebezpieczne dla ich zdrowia.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień