fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dzieci mają prawo wiedzieć o naruszeniu ochrony ich danych osobowych

Adobe Stock
Czy dziecku przysługuje prawo do informacji o naruszeniu ochrony jego danych osobowych? Urząd Ochrony Danych Osobowych nie ma wątpliwości, że tak. Jak w takim razie skutecznie powiadomić dziecko o takim naruszeniu?

UODO przypomina postulat szczególnej ochrony danych osobowych dzieci, zawarty w Motywie 38  do preambuły ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

– Przepisy o ochronie danych osobowych zobowiązują administratorów przetwarzających dane dzieci do wyjątkowej dbałości o ich prawa i ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Z oczywistych względów dzieci mają mniejszą świadomość tych zagrożeń oraz swoich praw. Dlatego RODO wymaga na przykład, aby wszelkie informacje i komunikaty kierowane do nich były sformułowane jasnym i prostym językiem, tak by dziecko mogło je bez trudu zrozumieć – wyjaśnia Monika Młotkiewicz, naczelnik Wydziału Współpracy z Inspektorami Ochrony Danych. I dodaje:

– Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacjach, gdy dochodzi do naruszenia ochrony danych, które może w konsekwencji skutkować np. nieuprawnionym ujawnieniem danych dzieci nieznanym osobom, a następnie próbami wyłudzenia od dziecka lub jego najbliższych dalszy...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA