fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Rekordowa kara dla H&M za szpiegowanie pracowników w Niemczech

Adobe Stock
Szwedzka sieć odzieżowa Hennes&Mauritz (H&M) została ukarana w Niemczech grzywną w wysokości ponad 35 mln euro za inwigilację pracowników w placówce w Norymberdze.

Urząd Ochrony Danych w Hamburgu ogłosił karę w czwartek, po tym, jak stwierdzono, że firma nadmiernie monitorowała kilkuset pracowników w centrum usługowym w Norymberdze. Organ nadzorczy stwierdził, że co najmniej od 2014 r. część zatrudnionych była przedmiotem „obszernego rejestrowania szczegółów dotyczących ich życia prywatnego".

Po nieobecnościach w pracy, takich jak wakacje czy zwolnienia lekarskie, szefowie przeprowadzali z pracownikami tzw. rozmowy powitalne. Pytali nie tylko o wrażenia z wakacji, ale także o bardzo prywatne kwestie: objawy danej choroby, diagnozę lekarską, związki, problemy osobiste, przekonania religijne, przyjmowane leki, romanse w pracy i poza nią. Przełożeni notowali, kto, z kim jeździ na wakacje, w dokumentach umieszczali nawet informacje na temat cyklów menstruacyjnych pracownic.

Obszerny zbiór notatek z takich rozmów wyciekł na kilka godzin w październiku 2019 r. po awarii systemu komputerowego w firmie.

W oświadczeniu komisarz Hamburga ds. ochrony danych i wolności informacji, prof. dr Johannes Casper, powiedział, że sprawa „dokumentuje poważne lekceważenie ochrony danych pracowników w zakładzie H&M w Norymberdze"

- Wysokość nałożonej grzywny jest zatem odpowiednia i skuteczna, aby zniechęcić firmy do naruszania prywatności swoich pracowników - stwierdził komisarz.

Jest to najwyższa kara za naruszenie ochrony danych osobowych nałożona w Niemczech od czasu wejścia w życie przepisów o RODO w 2018 r. Jest to także druga najwyższa tego rodzaju kara w Europie. W ubiegłym roku francuski organ nadzorujący ochronę danych nałożył na Google grzywnę w wysokości 50 milionów euro.

H&M powiedział, że dokładnie przeanalizuje decyzję. „Incydent ujawnił praktyki przetwarzania danych osobowych pracowników, które były niezgodne z wytycznymi i instrukcjami H&M" - stwierdziła firma w oświadczeniu.

Zadeklarowała wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności wobec pracowników centrum serwisowego w Norymberdze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA