fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

RPO: Niekonstytucyjny monitoring w DPS-ach

123RF
Instalowanie kamer w domach pomocy społecznej może naruszać przepisy Konstytucji – ostrzega Rzecznik Praw Obywatelskich.

Do Rzecznika dotarła informacja o zainstalowaniu kamer telewizji przemysłowej (monitoringu) w pokojach dla dorosłych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w M.

Lekarz psychiatra, pod którego opieką znajdują się pensjonariusze tego domu wyjaśnił, iż monitoring jest potrzebny, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom (zachowania autoagresywne i agresywne w dzień i w nocy) oraz osobom będącym w ich bezpośrednim otoczeniu, w tym pracowniku Domu. Jego zdaniem prymat bezpieczeństwa pensjonariuszy nad ich prywatnością był zasadny.

Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwaga, że w ustawie o pomocy społecznej nie ma przepisów normujących kwestie stosowania monitoringu w domach pomocy społecznej, jak również zagadnień gromadzenia, przetwarzania i przechowywania nagrań z monitoringu. – Brak przepisów regulujących te materię prowadzi do wniosku, że obecnie instalowanie kamer telewizji przemysłowej (monitoringu) w domach pomocy społecznej może naruszać przepisy Konstytucji – podniósł Adam Bodnar w wystąpieniu do Minister Rodziny Elżbiety Rafalskiej.

Zdaniem RPO, zainstalowanie systemu monitoringu w pomieszczeniach mieszkalnych DPS-ów (zwłaszcza dla przewlekle psychicznie chorych i osób niepełnosprawnych intelektualnie) powinno mieć miejsce jedynie wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne ze względu na zagrożenie ich życia lub zdrowia.

W wystąpieniu Adam Bodnar zwraca uwagę, że istota problemu sprowadza się do braku jakiejkolwiek regulacji ustawowej w zakresie monitoringu. Tymczasem wszelkie działania uzasadniające ingerencję w prawo do prywatności powinny być uregulowane w ustawie, a wyjątki interpretowane zawężająco z punktu widzenia praw podstawowych.

- Szczególna troska o sytuację pensjonariuszy domów pomocy społecznej powinna wynikać ponadto ze szczególnej ochrony tej grupy jako wrażliwej społecznie – pisze Rzecznik, przypominając, iż pensjonariuszami DPS są osoby starsze, chore, niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA