fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Efekt działań rządu

Fotorzepa/Maciej Zienkiewicz
Wzrost PKB to rezultat dużego optymizmu Polaków, poprawy dynamiki inwestycyjnej i działań rządu, które wzmacniają m.in. atrakcyjność inwestycyjną i innowacje - podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki.
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Wynik przebił oczekiwania ekonomistów ankietowanych przez "Rzeczpospolitą", którzy prognozowali wynik na poziomie 3,8 proc. rok do roku.
Podane dane to duży skok na plus, jeśli popatrzymy przez pryzmat całego ubiegłego roku. W czwartym kwartale zanotowaliśmy skok o 2,5 proc. rok do roku, w trzecim 2,4 proc., drugim 3 proc., a w pierwszym 2,9 proc.
Cały zeszły rok zamknął się wzrostem PKB w wysokości 2,7 proc.
Jako jeden z pierwszych dane skomentował Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.
- To bardzo dobra wiadomość, że w I kw. 2017 roku nastąpił wyraźny wzrost PKB. Jestem przekonany, że to rezultat zarówno dużego optymizmu Polaków, jak i poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, a także działań naszego rządu, które wzmacniają atrakcyjność inwestycyjną, innowacje i jakość wzrostu PKB Polski - skomentował najnowsze odczyty gospodarcze Morawiecki.
- Szczególnie ważne jest, że z owoców wzrostu gospodarczego korzystają polskie rodziny. Świadczy o tym zdolność gospodarstw domowych do zwiększania wydatków konsumpcyjnych oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Zarobki rosną, a fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale był o ponad 9,1 proc. wyższy niż przed rokiem. Spada bezrobocie, które wynosi dziś 7,7 proc. Tak niskiego nie notowano od 27 lat - podkreślał.
Wicepremier zauważyła także, że udało się zahamować niebezpieczny i utrzymujący się w ostatnich latach wzrost poziomu nierówności w Polsce.
- O wiele szersze grupy naszego społeczeństwa mogą dziś korzystać z owoców wzrostu gospodarczego - uważa Morawiecki.
Podkreślił, że zmiany te odbywają się w sytuacji, kiedy znaczące transfery społeczne nie spowodowały przyrostu deficytu budżetowego powyżej ustalonych parametrów finansowych.
- Jest to możliwe dzięki coraz bardziej skutecznym działaniom aparatu skarbowego, oraz dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych i analitycznych - wyjaśnił.
- Dane dotyczące dynamiki aktywności gospodarczej potwierdzają zapowiadane przeze mnie wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB w Polsce już w tym roku. Przyczynia się do tego skuteczne wprowadzanie w życie działań przewidzianych w ramach przyjętej przez Radę Ministrów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwłaszcza tych nakierowanych na zwiększenie stopy inwestycji oraz wzrostu innowacyjności i produktywności naszej gospodarki - podsumował wicepremier.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA