Aktualizacja: 23.02.2018 13:41 Publikacja: 23.02.2018 07:03
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik
W polskich szkołach przybywa cudzoziemców. Na przykład w krakowskich szkołach jest dzisiaj ponad 2 tys. imigrantów. Cztery lata temu było ich niewiele ponad 200. Najwięcej jest Ukraińców, dość dużą grupę tworzą też dzieci wietnamskie. Jeszcze więcej jest uczniów cudzoziemskich w stołecznych szkołach, bo prawie 3,5 tys. Ich liczba w placówkach prowadzonych przez warszawski samorząd w ostatnich latach sukcesywnie rośnie.
Co roku przybywa 500–600 uczniów. W 2012 r. było ich zaledwie 1074. Do tego dochodzą uczniowie cudzoziemscy w szkołach niepublicznych. Główną grupę tworzą Ukraińcy. Przypływ cudzoziemców jest widoczny także w placówkach prowadzonych przez nieco mniejsze miasta. Obecnie do szkół publicznych w Białymstoku uczęszcza ich 467. W roku szkolnym 2014/2015 było ich zaledwie 196. W Lublinie w samorządowych szkołach jest 408 uczniów niebędących obywatelami polskimi. Rok wcześniej było ich 314. Okazuje się, że samorządy i placówki różnie sobie radzą z pomocą nowym uczniom. A narzędzia, które mają do dyspozycji, są niedoskonałe.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas