fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Żołnierz nakarmi chorego

Dowództwo WOT
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej organizuje kurs, którego celem jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo – pielęgnacyjnych osób starszych.

Do tej pory do takich zadań np. w Domach Opieki Społecznej lub w szpitalach kierowani byli żołnierze WOT, który posiadali takie doświadczenie zdobyte np. w czasie pracy zawodowej.

W piątek w toruńskim Centrum Szkolenia WOT zakończył się pierwszy, pilotażowy kurs opieki nad leżącymi pacjentami. Jak informuje Sumita Morzyńska, rzeczniczka prasowa Centrum Szkolenia WOT, trzydniowe szkolenie prowadził wykwalifikowany personel, pielęgniarki oraz psycholog. Tematyka szkolenia obejmowała: karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, współpraca z personelem medycznym w zakresie realizacji planu opieki nad pacjentem, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z osobami w wieku starszym oraz pacjentami niesamodzielnymi.

— Celem tego kursu nie jest zastąpienie kursów opiekunów medycznych, trwających rok i kompleksowo przygotowujących uczestników do opieki nad pacjentami leżącymi — tłumaczy płk Krzysztof Leszczyński, Komendant CSWOT. — Kurs powstał w odpowiedzi na potrzeby wsparcia systemu ochrony zdrowia. W tych trudnych czasach żołnierze z brygad Obrony Terytorialnej muszą mierzyć się z różnorodnymi zadaniami. Do tej pory w DPS-ach nasi żołnierze wykonywali głównie takie zadania jak: ewakuacja, pobieranie wymazów, wsparcie logistyczne, dekontaminacja. Jednak zdarzały się przypadki, gdzie sytuacja była na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel także w opiece nad podopiecznymi w myciu, karmieniu czy sprzątaniu.

Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy wzięli udział w zajęciach teoretycznych z zakresu psychologii oraz wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności opieki nad osobami starszymi i leżącymi, kolejne dwa dni to były ćwiczenia praktyczne.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od marca uczestniczą w walce z pandemią SARS CoV-2. Pobierają wymazy, pomagają chorym w izolatoriach, wspierają opiekę nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz policję w monitorowaniu przestrzegania kwarantanny i ocenie ich potrzeb. Każdego dnia w działania zaangażowanych jest blisko 4 tys. żołnierzy.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA