fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

W końcu mamy budżet na 2020 rok. Sejm przyjął poprawki

budżet na 2020 rok
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sejm rozpatrzył poprawki do noweli budżetowej zgłoszone przez Senat. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Podczas środowego posiedzenia Sejm odrzucił trzy poprawki do nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 r., a jedną przyjął.

Czytaj także: Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 rok

Aprobatę posłów zyskała poprawka, by utworzyć specjalną rezerwę celową  w wysokości 700 mln zł na obsługę zadłużenia oraz rozliczenia z UE. Odrzucona za to została propozycja Senatu zwiększająca o 2 mld zł wydatki bieżące w dziale zdrowie oraz tworząca rezerwę celową na dofinansowanie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Nowelizacja tegorocznej ustawy budżetowej była konieczna ze względu na kryzysy pandemiczny. Zakłada ona, że dochody  wyniosą ok. 399 mld zł i będą o ok. 37 mld zł niższe niż w pierwotnej wersji ustawy, wydatki zaś  wyniosą 508 mld, czyli będą o ok. 72 mld zł wyższe.  Limit deficytu przyjęty w noweli  to 109,3 mld zł (pierwotna ustawa zakładała, że budżet w 2020 r. zamknie się zerowym deficytem).

To już ostatni dzwonek na przyjęcie nowelizacji, do końca roku zostało bowiem tylko dwa miesiące. Minister finansów Tadeusz Kościński zapewniał, że w poprawionej ustawie zagwarantowane zostały pieniądze na wszystkie wydatki państwa, w tym na realizację programów społecznych, a także na przeciwdziałanie skutkom pandemii, w tym programy pomocowe dla gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA