fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Po wakacjach przepis na REIT-y po polsku

Anna Kornecka, wiceminister rozwoju
Rzeczpospolita, Robert Gardziński
Międzyresortowy zespół powinien do września przygotować założenia wyczekiwanej przez rynek ustawy.

Jesienią mogą ruszyć prace legislacyjne nad ustawą o polskich REIT-ach, czyli spółkach, których sensem istnienia jest wypłacanie udziałowcom zysków z gospodarowania nieruchomościami. Premier Mateusz Morawiecki powołał międzyresortowy zespół, którego zadaniem jest przygotowanie założeń projektu ustawy, którą rząd będzie mógł skierować do prac w parlamencie. Koordynatorem jest resort rozwoju.

Ostateczny kształt

Jaki jest harmonogram działań? – Nad założeniami ustawy pracujemy z udziałem instytucji i ekspertów od miesięcy. Jest kilka fundamentalnych kwestii do rozstrzygnięcia, m.in. czy REIT-y mają być spółkami publicznymi czy funduszami inwestycyjnymi, czy mają inwestować w nieruchomości tylko mieszkaniowe, czy również, czego chcemy, komercyjne – mówi wiceminister rozwoju Anna Kornecka. – Zbudowaliśmy zespół ekspertów, specjalistów od rynku nieruchomości i rynku inwestycyjnego. Zadaniem międzyresortowego zespołu będzie praca nad konkretnymi regulacjami i rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących REIT-ów. Przepisy są bardzo potrzebne i wyczekiwane. Chciałabym, żeby wnioski zostały sformułowane w rozsądnym czasie, czyli po wakacjach, tak by we wrześniu można było zaprezentować finalną propozycję projektu ustawy Radzie Ministrów – dodaje Anna Kornecka.

Pod koniec kwietnia raport ze wstępnymi założeniami do ustawy regulującej działalność REIT-ów przesłały do resortów rozwoju i finansów Stowarzyszenie REIT Polska i Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych. Poproszone o komentarz, we wspólnym stanowisku organizacje podkreślają, że informacja o powołaniu przez premiera zespołu jest bardzo dobrą informacją, bo oznacza to, że rozpoczynają się prace nad kluczowymi dokumentami. „Przekazaliśmy ministerstwom wstępne rekomendacje obejmujące główne założenia przyszłej legislacji: biznesowe, podatkowe i spójności z obowiązującym prawem. W przygotowaniu tego dokumentu brali udział członkowie obu stowarzyszeń reprezentujący rynek nieruchomości: inwestorzy, eksperci i doradcy. W dotychczasowych spotkaniach i korespondencji z partnerami publicznymi wyraziliśmy gotowość dzielenia się wiedzą oraz zadeklarowaliśmy pełne wsparcie przy pracach zespołu. Zgodnie z informacją Ministerstwa Przewodniczący Zespołu może zaprosić do udziału w pracach przedstawicieli instytucji lub organizacji, a także specjalistów i ekspertów, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji jego zadań. Wierzymy, że szerokie konsultacje z branżą nieruchomości są konieczne, podobnie jak korzystanie z doświadczeń oraz praktyk z innych krajów, którymi dysponują członkowie REIT Polska i PINK" – czytamy w oświadczeniu.

Przekonać NBP

W powołanym przez premiera zespole, poza koordynującym działania resortem rozwoju, zasiadają też przedstawiciele Ministerstwa Finansów, UOKiK i KNF, a ponadto BGK, GPW, PFR i NBP.

Opracowanie ram prawnych i reguł to jedno, nie jest jednak tajemnicą, że kluczowe będzie przekonanie do samej idei prezesa NBP Adama Glapińskiego. To nieprzychylna opinia banku centralnego storpedowała prace nad poprzednią wersją ustawy w 2018 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA