fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Sprzedaż projektów architektonicznych. Jeśli dom - to tradycyjny

Projekt domu Logan G1
Extradom
Polacy nie chcą inwestować w coś, czego nie znają - twierdzą architekci. Wybierają więc tradycyjne technologie murowane. Także dlatego, że budują latami, systemem gospodarczym.

W 2016 roku zdecydowana większość sprzedanych projektów domów obejmowała nieruchomości budowane technologią murowaną. Ta najpopularniejsza metoda uznawana jest za najsolidniejszą i najtrwalszą wynika z danych firmy Extradom.pl.

Mur to mur

Klienci biur projektów domów mają do wyboru domy w kilku technologiach. Mogą zdecydować się na technologię murowaną, szkieletową lub domy z bali. Czasem też z prefabrykatów. Zdecydowanie jednak najpopularniejsza jest pierwsza z wymienionych.

- Spośród wszystkich sprzedanych w 2016 roku projektów aż 96 proc. stanowiły domy wznoszone technologią murowaną. Skąd taka popularność? Uznawane są one za najbardziej trwałe i solidne - mówi architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom.pl.

Polacy budują domy, które mają służyć także kolejnym pokoleniom, które są inwestycją długoterminową, stąd także wybór technologii murowanej.

- Domy murowane mają wiele zalet. Jako podstawowe można wymienić: mocną konstrukcję, dużą akumulację ciepła, dostępność materiałów budowlanych, tradycyjną technologię, wykorzystywaną od wieków, ale również unowocześnianą - komentuje Judyta Rybka.

Mało znane szkieletowe

Trzy procent osób, które kupiły w 2016 roku projekt, wybrały dom budowany metodą szkieletową. Za podstawowe zalety tej technologii uznają krótki czas realizacji i dobrą izolację cieplną.

Domy szkieletowe wybiera jednak nadal mało osób - z uwagi na ich małą popularność. - Z drugiej strony Polacy nie chcą inwestować w coś, czego nie znają. To błędne koło - twierdzą architekci.

Natomiast firmy oferujące domy w tej technologii twierdzą, że złą robotę zrobili kilkanaście lat wykonawcy, którzy zaczęli oferować jak pierwsi tzw. kanadyjczyki na rynku i budowali je marnie, nie znając dobrze technologii i nie przestrzegając zasad i reżimów dla takich inwestycji.

Najrzadziej z bali

Domy z bali okazały się najrzadszym wyborem w 2016 roku. Nieruchomości zaprojektowane w tej technologii wybrał 1 procent klientów biura Extradom.

- Choć często domy drewniane zachwycają formą, ich mała popularność wynika z braku przekonania co do trwałości - twierdzą projektanci. - Jeśli chodzi o cenę, dom o takiej samej powierzchni często okazuje się droższy, niż murowany.

Jako minus wskazywany jest też brak możliwości budowania domu z bali (podobnie jak szkieletowego) systemem gospodarczym. Gromadzone materiały nie mogą długo leżeć z uwagi na zawilgocenie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA