fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Corbyn: Drugie referendum ws. brexitu może być uzdrawiające

AFP
Inaugurujący kampanię wyborczą Partii Pracy przed wyborami do PE, Jeremy Corbyn, odpowiadając na pytanie o drugie referendum ws. brexitu stwierdził, że mogłoby ono być "uzdrawiającym procesem".

Podczas sesji pytań, jakie mogli zadawać uczestnicy inauguracji kampanii wyborczej Partii Pracy, jedna z obecnych na sali osób spytała o to, czy drugie referendum ws. brexitu byłoby "niedemokratyczne, ponieważ ignorowałoby życzenie 17 mln osób głosujących za brexitem" w referendum z 2016 roku.

Corbyn odparł, że jego partia zdecydowała się poprzeć opcję drugiego referendum.

Lider Partii Pracy stwierdził, że takie referendum miałoby być "uzdrawiającym procesem" i czymś, co mogłoby doprowadzić "proces (wychodzenia z UE) do jakiejś konkluzji".

W drugim referendum Brytyjczycy prawdopodobnie odpowiadaliby na pytanie o to, czy chcą wyjść z UE na zasadach ustalonych w umowie wynegocjowanej przez Theresę May (jeśli przyjmie ją Izba Gmin), bez umowy (tzw. twardy brexit), czy może nie chcą wychodzić z UE.

Corbyn w odpowiedzi na inne pytanie stwierdził, że brexit bez umowy byłby "straszliwy dla przemysłu". - Ci, którzy wspierają brexit bez umowy, powinni to przemyśleć - stwierdził.

W Wielkiej Brytanii 23 maja odbędą się wybory do PE ze względu na opóźnienie brexitu - pierwotnie miało do niego dojść 29 marca, ale najpierw datę brexitu przesunięto na 12 kwietnia/22 maja, a następnie na 31 października.

Powodem przesunięcia daty brexitu było trzykrotne odrzucenie przez Izbę Gmin umowy wynegocjowanej przez May, przy jednoczesnym odrzuceniu przez Izbę Gmin opcji, w której Wielka Brytania wychodzi z UE bez umowy.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA