Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.08.2018 21:00 Publikacja: 23.08.2018 21:00
Foto: pexels.com
Tak jest właśnie na rynku energii. Na tle 38 mln mieszkańców Polski interesy 117 tys. górników pracujących przy wydobyciu węgla kamiennego nie są priorytetem. Ale jednak, jak piszemy dziś w „Rzeczpospolitej", skutecznie protestują oni przeciwko wprowadzeniu norm zanieczyszczenia powietrza przez pełnomocnika rządu ds. walki ze smogiem i ministra energii. Normy będą oznaczały, że w domowych piecach nie będzie można palić najgorszej jakości węglem. To zmniejszy popyt na węgiel, a w interesie górników jest przecież, by sprzedawać go jak najwięcej. A że górnicy mają wyjątkowo mocne związki zawodowe, znaleźli argumenty, by przekonać do swoich racji ministra energii. Wiadomo, że każda branża ma swoje interesy i broni ich, nawet – a może zwłaszcza – gdy są sprzeczne z interesami całej reszty. A druga strona, choć chodzi jej o zdrowie obywateli, nie ma takiej siły przebicia. Ani organizacje pozarządowe, ani minister rozwoju nie będą palić radiowozów w obronie swoich interesów, górnicy już pokazali, że to potrafią.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zastanawiam się, co poza interwencją sił nadprzyrodzonych – i pogody – może zmusić nas do zdjęcia nogi z gazu.
W związku z atakiem rosyjskich dronów na fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy, zwracamy się do władz Polski z apelem...
Gra, którą stosuje w sprawie ceł Donald Trump, zbliża się do rozstrzygnięcia. Stawką w tej grze jest sytuacja go...
Nowe technologie przejmują coraz większą część naszego życia, a sztuczna inteligencja zaczyna „myśleć” w sposób...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Z technologii przetwarzania w chmurze korzysta dziś siedem na dziesięć jednostek administracji publicznej. Więce...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas