Perspektywy energetyczne na najbliższą dekadę

Konieczność zatrzymania katastrofalnych skutków zmian klimatu coraz silniej wybrzmiewa w społecznej świadomości. Temat ten pojawi się również podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, 3–5 września.

Publikacja: 13.08.2019 21:00

Perspektywy energetyczne na najbliższą dekadę

Foto: Adobe Stock

Jednym z wymiernych tego przejawów w ostatnich latach było powstanie Powering Past Coal Alliance, zrzeszającego na koniec 2018 roku 30 krajów, 22 regiony i 28 organizacji, którego członkowie zamiast węgla chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii (OZE).

Dla przykładu: w Holandii, która obecnie 75 proc. energii pozyskuje z gazu i węgla, do 2030 roku mają zostać zamknięte wszystkie elektrownie węglowe, i to mimo faktu, że są one stosunkowo nowe. Za 12 lat 40 proc. energii mają tam zapewnić farmy wiatrowe. Z kolei Włochy chcą odejść od węgla do 2025 roku, jednak nie jest pewne, czy stanie się to poprzez rozwój OZE, czy też zwiększy się jednocześnie udział gazu. Dania do 2050 roku chce być w 100 proc. oparta na OZE, dlatego zapowiada rozbudowanie mocy wiatrowych na Bałtyku i inwestycje w magazyny energii. Z kolei dla Niemców wygaszanie kopalń (projekt finalizowano w końcu ub. roku) poprzedziły długoletnie przygotowania do restrukturyzacji i zapewne dlatego niemieckie odchodzenie od wydobycia węgla przebiegało znacznie spokojniej niż np. w Wielkiej Brytanii, która w połowie lat 80. przeżyła ostry protest górników wymierzony w politykę ekonomiczną premier Margaret Thatcher.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama