Susza wytrąci ceny z równowagi. Kiedy będzie taniej?

Silne spadki cen żywności możliwe są na jesieni. Najbardziej potanieją kukurydza i trzoda chlewna.

Aktualizacja: 06.08.2018 21:09 Publikacja: 06.08.2018 21:00

Susza wytrąci ceny z równowagi. Kiedy będzie taniej?

Foto: Adobe Stock

Czy susza i deszcze mogą popsuć te same zbiory w jednym sezonie? Mogą. W najbliższych miesiącach najbardziej nieprzewidywalne będą dzięki takiej mieszance pogodowej właśnie ceny zbóż – najpierw upały bez deszczu osłabiły zbiory, potem nawałnice utrudniały żniwa. Kłopoty kilku eksporterów drobiu z Brazylii podwyższyły ceny tego mięsa w Polsce.

Czytaj także: Pogoda zmienia wszystko

Niskie zbiory – wysokie ceny

Sierpniowa edycja prognoz cen surowców rolnych przynosi duże wahania co do dalszego rozwoju cen żywności. Analitycy pięciu banków, które biorą udział w comiesięcznym rankingu „Rzeczpospolitej", zwykle wahają się co do wysokości wzrostów czy spadków, na ogół są jednak zgodni co do kierunku zmian cen. Tym razem jednak jest ciekawiej i ekonomiści z banku BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, PKO BP, Credit Agricole i Alior Banku postawili zgodnie jedynie na dalsze spadki cen jaj i wzrost cen rzepaku.

Czytaj także: Susza będzie głównym graczem

Na koniec sierpnia najmocniej wzrosną ceny kukurydzy, bo w porównaniu z końcem czerwca zboże to podrożało średnio o 5 proc. Zauważalnie pójdą w górę ceny rzepaku – o 3,1 proc., cukru o 2,3 proc. oraz pszenicy – o 2,2 proc. O 2,1 proc. spadnie też indeks FAO, który odzwierciedla globalne tendencje w cenach żywności. Największe spadki czekają ceny jaj – w porównaniu z poziomem z końca czerwca średnie ceny jaj klasy M spadną w hurcie o 12,7 proc., ceny bydła o 0,7 proc. i ceny mleka o 1,1 proc.

– Przewiduje się dalsze obniżanie cen jaj na skutek znacznych tendencji spadkowych na jednolitym rynku wspólnotowym – mówi Przemysław Okniński, analityk Alior Banku. Zauważa, że w Niemczech cena od początku roku spadła o połowę, wobec czego jaja w Polsce są obecnie droższe niż w Niemczech, co powinno wyhamować nasz eksport na tamten rynek. – Nie oczekujemy podwyżek cen jaj na rynku krajowym w najbliższych miesiącach – tłumaczy Okniński.

Na wzrosty cen rzepaku oraz pozostałych zbóż mocno wpływa susza. – Lipiec przyniósł wzrosty cen skupu rzepaku, pomimo trwających zbiorów – mówi Marta Skrzypczyk z BGŻ BNP Paribas. Wpływ na to mają straty spowodowane suszą w Polsce i złe prognozy dla całej Unii Europejskiej. – Znaczna część rolników wstrzymuje się ze sprzedażą nasion, decydując się na magazynowanie, co dodatkowo podbija ceny – dodaje Skrzypczyk.

Jak prognozują analitycy, część surowców będzie kontynuowała spadki w perspektywie trzech miesięcy, czyli na koniec października. Tu wyjątkowy spadek cen zanotuje kukurydza, bo jej rosnąca w sierpniu cena spadnie wobec notowań z końca czerwca aż o 15,4 proc. Ceny trzody chlewnej spadną o 4,8 proc., ceny bydła o 1,6 proc. Spodziewane są wzrosty notowań pszenicy o 5,2 proc., a także rzepaku – o 6,6 proc. w stosunku do poziomów z czerwca.

Na ceny drobiu wpłyną kłopoty dwudziestu brazylijskich eksporterów. Są to firmy tak wielkie, że zablokowanie im eksportu na rynek unijny zmniejszyło import drobiu do Europy o 42 proc. w pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. i także w przyszłości podwyższy ogólne ceny z uwagi na mniejszą podaż. – Ceny kurcząt są najwyższe od trzech lat, wynika to z wysokiego popytu na rynkach zagranicznych, eksport drobiu rośnie szybciej niż produkcja, możliwa jest też kontynuacja wzrostów z uwagi na utrzymujące się problemy producentów brazylijskich oraz wznowienie dostaw drobiu na rynek chiński, które mogą napędzać eksport z Polski – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP.

Trafność do weryfikacji

Zgodnie z zapowiedziami sprawdziliśmy, z jaką trafnością typowali ceny uczestnicy naszego rankingu. I tak w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 r. w perspektywie jednego miesiąca najtrafniej szacował zmiany cen surowców Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, a w perspektywie trzymiesięcznej Grzegorz Rykaczewski, analityk BZ WBK. Jeśli osobno spojrzymy na drugi kwartał, tu ceny w perspektywie miesiąca najtrafniej przewidywał Mariusz Dziwulski z PKO BP, a w perspektywie trzech miesięcy – zespół analityków z BGŻ BNP Paribas. Uczestnicy konkursu otrzymywali za każdą prognozę 0–1 pkt, zależnie od faktycznych cen oraz prognoz pozostałych uczestników.

Czy susza i deszcze mogą popsuć te same zbiory w jednym sezonie? Mogą. W najbliższych miesiącach najbardziej nieprzewidywalne będą dzięki takiej mieszance pogodowej właśnie ceny zbóż – najpierw upały bez deszczu osłabiły zbiory, potem nawałnice utrudniały żniwa. Kłopoty kilku eksporterów drobiu z Brazylii podwyższyły ceny tego mięsa w Polsce.

Czytaj także: Pogoda zmienia wszystko

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Biznes
Rosja kupiła już zachodnie części do samolotów bojowych za pół miliarda dolarów
Biznes
Pasjonaci marketingu internetowego po raz 22 spotkają się w Krakowie
Biznes
Legendarny szwajcarski nóż ma się zmienić. „Słuchamy naszych konsumentów”
Biznes
Węgrzy chcą przejąć litewskie nawozy. W tle oligarchowie, Gazprom i Orban