fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pandemia: Republikanie chcą rozdać 1 bln dolarów

Mitch McConell, przywódca senackiej większości
AFP
Republikańska większość senacka przedstawiła projekt nowego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki USA. Ma być on warty 1 bln USD. Projektowi nadano nazwę Ustawy HEALS.

W ramach niego każdy dorosły Amerykanin ma dostać 1200 USD specjalnego świadczenia. Dodatkowo wypłacone ma zostać po 500 USD na każde dziecko, czy osobę dorosłą wymagającą opieki.

- Ta runda czeków zapewnia jeszcze więcej wsparcia rodzinom, które opiekują się dorosłymi osobami zależnymi - zapewnia Mitch McConell, przywódca senackiej większości.

Projekt ten przewiduje również zmniejszenie wysokości zasiłków do bezrobotnych. W poprzednim pakiecie stymulacyjnym (wartym 2,2 bln USD) przyznano im tygodniowy dodatek do zasiłku wynoszący 600 USD. W ten sposób zasiłki stały się wyższe od płac w niektórych sektorach gospodarki dotkniętych kryzysem (np. w hotelarstwie czy gastronomii). Dodatek do zasiłków miał być wypłacany do końca lipca. Republikanie proponują, by do października zastąpić go dodatkiem wynoszącym 200 USD a później wypłacać zasiłki wynoszące 70 proc. płac (ale nie więcej niż 500 USD tygodniowo). Ten punkt projektu wywołuje najwięcej kontrowersji. Demokraci, mający większość w Izbie Reprezentantów, oponują przeciwko zmniejszaniu zasiłków.

Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów
Bloomberg

- Republikańska propozycja jest żałosna. Ona nawet nie jest poważna - uważa Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów należąca do Partii Demokratycznej.

Demokraci już w maju uchwalili w Izbie Reprezentantów swój projekt pakietu stymulacyjnego - Ustawę HEROES. Pakiet ten jest warty aż 3 bln USD. Przewiduje on m.in. wypłatę każdemu Amerykaninowi 1200 USD świadczenia związanego z pandemią (i kolejne 1200 USD na każde dziecko i dorosłego wymagającego opieki). Wypłata 600 USD dodatku do zasiłków dla bezrobotnych ma zostać przedłużona do końca marca 2021 r. Ustawa HEROES jak dotąd nie została jednak poddana głosowaniu w Senacie. Nie ma szans na przyjęcie jej w obecnej formie przez senacką większość. A w Izbie Reprezentantów głosowało przeciwko niej 14 demokratów, którzy uznali, że jest ona za mało prosocjalna.

Jeśli republikanie i demokraci nie osiągną kompromisu w tym tygodniu, to kilkanaście milionów bezrobotnych Amerykanów straci dodatki do zasiłków. A to uderzy w konsumpcję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA