Reklama
Rozwiń

Albo dywidenda, albo pomoc państwa

Trudny czas dla akcjonariuszy. Rządy wzywają banki i inne spółki do zamrożenia dywidendy na czas pandemii.

Aktualizacja: 14.04.2020 21:42 Publikacja: 14.04.2020 21:00

Albo dywidenda, albo pomoc państwa

Foto: AFP

Kwiecień i maj to zwykle czas wypłaty giełdowych dywidend. W tym roku niektórzy akcjonariusze mogą być zawiedzeni, bo kolejne firmy decydują o zamrożeniu wypłat i przekierowaniu pieniędzy na powiększenie rezerw finansowych, które mogą okazać się niezbędne w kryzysie. Chodzi zwłaszcza o spółki, które mogą się znaleźć pod presją finansową w miarę rozwoju kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.

Już 27 marca Europejski Bank Centralny ostrzegł banki strefy euro, aby nie wypłacały dywidendy przynajmniej do października i zwiększyły swoją poduszkę kapitałową. Nie jest to nakaz, ale bardzo silna sugestia, którą za EBC powtórzyły swoim krajowym instytucjom finansowym banki narodowe ze strefy euro. – Celem jest zwiększenie zdolności absorbowania strat i zwiększenie możliwości wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych oraz firm podczas pandemii – oświadczył EBC. Jako pierwszy ogłosił taką decyzję hiszpański Santander. W Belgii dywidendę zamroziły już największe banki: BNP Paribas, Belfius i KBC, w Holandii – ING i Rabobank. – Jesteśmy dobrze skapitalizowani oraz dobrze finansowani i chcieliśmy zaoferować naszym akcjonariuszom atrakcyjny zwrot z inwestycji. Ale teraz rozsądne jest, by przestrzegać zaleceń EBC odnośnie do dywidendy dla banków europejskich – powiedział szef ING Ralph Hamers. Dywidendę zamroziły też banki brytyjskie, tym razem nie na życzenie ENC, lecz banku Anglii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Biznes
Będzie drastyczna unijna podwyżka akcyzy na papierosy? Okoniem staje Szwecja
Biznes
Cenny ręcznik z Wimbledonu. Iga Świątek rozsławiła nie tylko kluski z truskawkami
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama