Firmy szykują się na koronawirusa

Pracownicy wyposażani są w środki ochronne. Taksówkarze czy kurierzy już dostali maski i żele dezynfekujące. Biznes przygotowuje plany kryzysowe.

Aktualizacja: 27.02.2020 05:00 Publikacja: 26.02.2020 20:00

Firmy szykują się na koronawirusa

Foto: AFP

Pojawienie się w Polsce przypadków zarażenia koronawirusem jest kwestią czasu. Już teraz wiele firm szykuje się nie tylko na zaburzenia w gospodarce, ale też do ochrony pracowników i klientów.

Czytaj także: Biznes stawia zasieki w obawie przed epidemią

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", Poczta Polska zakupiła tysiąc masek, m.in. dla swoich pracowników na lotnisku Pyrzowice. Wiele firm zwróciło się do pracowników, którzy ostatnio podróżowali do zagrożonych rejonów, jak Chiny i Włochy, by skorzystali z możliwości pracy zdalnej. – Wytyczne dotyczące kwarantanny przekazaliśmy agencjom pracy tymczasowej, z którymi współpracujemy – wyjaśnia Małgorzata Maj, rzeczniczka firmy kurierskiej DPD Polska.

Czytaj także: Nouriel Roubini: Koronawirus wywoła duży szok dla gospodarki

Firmy z tej branży szykują plany kryzysowe. DHL wskazuje, że jeśli zajdzie potrzeba wyłączenia któregoś z terminali lub jakiejś sortowni w naszym kraju, ma procedury awaryjne, które pozwolą dalej sprawnie świadczyć usługi. Również Poczta Polska jest gotowa na zagrożenia. – Mamy plan ogólny dla kraju i rejonowe dla poszczególnych województw – wyjaśnia Justyna Siwek, rzecznik państwowej spółki.

Czytaj także: Wirus osłabił światową gospodarkę

Na koronawirusa szykuje się również branża przewozowa. Kierowcy iTaxi obsługujący warszawskie lotnisko otrzymali już maski antywirusowe i żele dezynfekujące. Do epidemii przygotowują się także zarządcy biurowców. – Wprowadziliśmy wytyczne dla serwisów sprzątających, obejmujące m.in. zastosowanie mydeł do rąk o właściwościach antybakteryjnych oraz płynów antyseptycznych, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji klamek w drzwiach i wszelkich uchwytów – wylicza Agnieszka Krzekotowska z Colliers International.

Eksperci oczekują od pracodawców aktywnych działań. – Ci nie są bezbronni wobec chorób zakaźnych. Prawo wręcz nakłada na nich obowiązek zadbania o zdrowie pracowników – tłumaczy Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP. I dodaje, że firmy mogą zachęcać pracowników, by w razie podejrzenia choroby udali się do lekarza. – W przypadku odmowy pracodawca może nie dopuścić takiego pracownika do pracy – zaznacza Siemienkiewicz.

Eksperci sugerują również, by korporacje ograniczały w miarę możliwości pracę w biurach typu open space, kierując do pracy w domu. Zgodnie z prawem pracownik musi się jednak na to zgodzić.

Najbardziej cierpią obecnie firmy z branży turystycznej i motoryzacyjnej, ale efekt koronawirusa rozlewa się na kolejne branże. Stąd potężne w ostatnich dniach spadki na światowych giełdach.

Pojawienie się w Polsce przypadków zarażenia koronawirusem jest kwestią czasu. Już teraz wiele firm szykuje się nie tylko na zaburzenia w gospodarce, ale też do ochrony pracowników i klientów.

Czytaj także: Biznes stawia zasieki w obawie przed epidemią

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Czasy są niepewne, firmy nadal mało inwestują
Biznes
Szpitale toną w długach, a koszty działania rosną
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce