fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

NRA krytykuje projekt noweli ustawy o Policji

123RF
Naczelna Rada Adwokacka opracowała opinię do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw.

W ocenie NRA, zaproponowane w projekcie rozwiązania będą prowadzić do poważnych ograniczeń prawa do prywatności, tajemnicy korespondencji oraz zasady autonomii informacyjnej.

Ponadto NRA nie zgodziła się ze stwierdzeniem zawartym w uzasadnieniu opiniowanego projektu, iż ma on na celu dostosowanie stanu prawnego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r., wydanego w sprawie pod sygn. akt K 23/11. Projekt ten bowiem tylko w niektórych aspektach odnosi się do wspominanego orzeczenia TK.

Zdaniem NRA, poselski projekt nowelizacji ustawy o Policji w zasadzie stanowi powtórzenie propozycji przedstawionych w senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, procedowanym przez Parlament poprzedniej kadencji i krytycznie opiniowanym wówczas przez Naczelną Radę Adwokacką.

Poselski projekt wprowadza też nowe rozwiązania w stosunku do senackiego projektu, które zdaniem NRA ograniczają standardy ochrony praw i wolności obywatelskich, a nie wynikają z konieczności wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wydanego w sprawie pod sygn. akt K 23/11.

Czytaj całą opinię NRA ws poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Policji.

Czytaj opinię NRA ws senackiego projektu nowelizacji ustawy o Policji z lipca 2015 r.

Źródło: www.adwokatura.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA