Specjaliści: Media nie powinny gloryfikować samobójców

Głębokie zaniepokojenie brakiem przestrzegania zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących informowania na temat samobójstw w mediach wyraziły Zespół roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Aktualizacja: 10.10.2017 13:51 Publikacja: 10.10.2017 11:11

Specjaliści: Media nie powinny gloryfikować samobójców

Foto: www.sxc.hu

Bezpośrednim powodem wydania oświadczenia są  publikacje obszernie opisujące samobójczą śmierć 14-latka z Gorczyna, w których autorzy wskazywali tylko jedną przyczynę targnięcia się na życie i nie informowali, gdzie i jak można w sytuacjach kryzysowych uzyskać pomoc.

- Taki sposób nagłaśniania problemu wiąże się z dużą szkodliwością nie tylko dla osób z grupy LGBT, ale także dla młodych osób w innych stygmatyzowanych grupach i środowiskach. Szczególnie narażone są osoby w kryzysie psychicznym i/lub cierpiące na zaburzenia psychiczne. Wielokrotnie dowiedziono, że emocjonalne portretowanie i gloryfikowanie samobójstw w mediach przyczynia się do ich naśladownictwa i pociąga za sobą kolejne niepotrzebne śmierci (efekt Wertera). To także dodatkowa trauma dla osieroconej utratą i będącej w żałobie rodziny i bliskich - piszą autorzy oświadczenia: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz, przewodnicząca Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. zdrowia publicznego Ministerstwa Zdrowia, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, przewodnicząca Sekcji Naukowej Suicydologii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego , prof. zw. dr hab. dr h.c. Brunon Hołyst Prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, prof. dr hab. n. med. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem