fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Ferie 2020: Co warto wiedzieć, zanim dzieci wyjadą na ferie

Kierowca wyruszający w trasę z dziećmi musi być nie tylko trzeźwy ale i wypoczęty. Sprawdzić to może drogówka.
materiały prasowe
Wysyłając dziecko na zimowisko, opiekunowie mają szansę zadbać o jego bezpieczną podróż i pobyt.

Ferie zimowe ruszyły. Cieszą się nimi dzieci i młodzież z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, śląskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Wkrótce na wypoczynek wyjadą następne. Co warto wiedzieć, zanim opuszczą domy? Jak sprawić, by dojechały i wróciły bezpiecznie?

Czytaj także:

Sprawdź organizatora i autokar w bazie

Wybierając wypoczynek zorganizowany w Polsce, opiekunowie powinni zacząć od sprawdzenia organizatora wyjazdu. Chodzi o upewnienie się, czy jest on wiarygodny. Można to zrobić bardzo prosto i szybko.

Jak? Przez internet, w bazie wypoczynku (https://wypoczynek.men.gov.pl/). Jeśli organizator jest w bazie, można być pewnym, że otrzymał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i że ten wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Dla pewności, że dziecko będzie przez czas pod dobrą opieką, należy m.in.:

– skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach;

– sprawdzić przez rejestr www.turystyka.gov.pl, czy biuro widnieje w rejestrze działalności regulowanej;

– sprawdzić, czy organizator, w przypadku wypoczynku zagranicznego, zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku.

Ferie będą udane, gdy podopieczni bezpiecznie dotrą na miejsce. Dlatego warto się upewnić, czy autokar, którym będzie podróżowało dziecko, daje takie gwarancję. Z pomocą przychodzi e-usługa „Bezpieczny autobus". Wystarczy numer rejestracyjny autokaru (można o niego poprosić kilka dni przed wyjazdem, ale z e-usługi można też skorzystać już na miejscu zbiórki).

Jak to zrobić?

Wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl, wpisz numer rejestracyjny i kliknij w ikonę „Sprawdź autobus".

Informacje o pojeździe wyświetlą się od razu. Usługa jest darmowa, a informacje pewne, bo pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. W usłudze udostępnia się dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Można sprawdzić każdy pojazd przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus.

Danych do sprawdzenia jest kilka: czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne; obowiązkowe ubezpieczenie OC; czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony; dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc i stan licznika z badań technicznych. To nie wszystko. O bezpieczeństwo podróżnych dba Inspekcja Transportu Drogowego. Przez całe ferie inspektorzy ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów i dyspozycję prowadzących, a także prędkość. Wzmożone kontrole autokarów potrwają do ostatniego dnia ferii.

Inspektorzy sprawdzą stan techniczny, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, stan ogumienia i oświetlenie, czyli te elementy, które decydują o bezpiecznej podróży. Prowadzący muszą być trzeźwi i wypoczęci. Naruszenia czasu pracy były najczęstszymi przyczynami mandatów, którymi karano kierowców autokarów w minione wakacje.

Patrole inspekcyjne czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących w stałych punktach kontroli. Ich szczegółowy wykaz jest dostępny na stronie: https://gitd.gov.pl/ i na trasach szybkiego ruchu. Możliwe są kontrole po wcześniejszym zgłoszeniu rodziców lub opiekunów. Zgłoszenia należy kierować do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu drogowego telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila. Inspektorzy proszą o zgłaszanie z wyprzedzeniem, by zaplanować kontrole w dniu wyjazdu autokaru.

Odyseusz pomoże

W podróżowaniu po kraju przydać się może też ważna legitymacja szkolna lub mLegitymacja w telefonie. Jeśli wyjazd odbywa się za granicę, warto wyrobić dziecku dowód osobisty. Można to zrobić online. Wcześniej należy przygotować odpowiednie zdjęcie w wersji elektronicznej. Następnie wystarczy wejść na portal www.GOV.PL, profilem zaufanym zalogować się do konta Mój Gov i tam wybierać usługę „Uzyskaj dowód osobisty" dla dziecka. Kliknij w ikonę „Złóż wniosek", a dalej system poprowadzi przez procedurę krok po kroku.

W przypadku wyjazdu za granicę warto też zarejestrować wyjazd przez bezpłatny serwis Odyseusz, https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Dzięki takiej rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będą mogły podjąć szybki kontakt czy zaoferować odpowiednią pomoc. Warto również, aby organizatorzy wypoczynku, kierownicy wycieczek, wychowawcy, ale i opiekunowie dzieci i młodzieży mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA