fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Przybywa spraw frankowych w PKO BP

Bloomberg
Powoli ale systematycznie rośnie liczba sądowych spraw toczących się przeciwko PKO BP w sprawach frankowych. Czy więcej pozwów przybędzie za kilka miesięcy?

Przeciwko PKO BP na koniec września toczyło się 1379 postępowań sądowych dotyczących kredytów walutowych o łącznej wartości przedmiotu sporu 321 mln zł. W tym są dwa postępowania grupowe, w których liczba umów kredytowych wynosi 75 w jednym i 8 w drugim.

Dla porównania na koniec czerwca bank miał 1160 spraw, co oznacza wzrost o 219 w ciągu kwartału (z kolei od marca do czerwca przybyło 130 spraw). Przedmiot sporu zwiększył się od czerwca do września o 65 mln zł. Liczba umów z postępowań grupowych jest bez zmian.

PKO BP ocenia, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 października tego roku, dotyczące kredytów frankowych, będzie miało wpływ na orzecznictwo sądów krajowych w szczególności w odniesieniu do kredytów indeksowanych do waluty obcej (PKO BP w około 90 proc. ma kredyty denominowane, zdaniem niektórych prawników bezpieczniejsze dla banków pod względem prawnym, choć nie brakuje też głosów, że i ich klienci mają szanse na wygrane w sądach, choć w tym przypadku może chodzić głównie o unieważnienia umów).

"Wskazać należy, że umowy indeksowane do waluty CHF stanowią w portfelu banku zdecydowaną mniejszość. Dominują umowy kredytów denominowanych w CHF, w których kwota zadłużenia w CHF była znana kredytobiorcy już w dacie zawarcia umowy kredytowej i wprost z niej wynikała" - napisano w raporcie. Dodano, że umowy kredytów indeksowanych do waluty CHF znajdujące się w portfelu PKO BP zawierają postanowienia, zgodnie z którymi oprocentowanie LIBOR stosuje się do kredytów, których walutą jest CHF, natomiast jeżeli walutą kredytów jest PLN wówczas zgodnie z tymi postanowieniami umowy należy stosować oprocentowanie WIBOR.

PKO BP ma hipoteki w euro i franku warte łącznie 25,9 mld zł, to 10,9 proc. jego całego portfela oraz 20 proc. wartości hipotek walutowych na polskim rynku. Bank nie podaje wielkości rezerw zawiązanych na kredyty frankowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA