fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Credit Suisse: Skandal szpiegowski, który skończył się tragedią

Bloomberg
Szwajcarski bank Credit Suisse jest zamieszany w skandal szpiegowski oraz tajemniczą samobójczą śmierć jednego ze swoich współpracowników. Dwóch wysokiej rangi pracowników banku już straciło posady. Co z prezesem?

Ostatniego dnia września szwajcarskie media obiegła sensacyjna wiadomość o samobójstwie współpracownika Credit Suisse. Mężczyzna miał zlecić szpiegowanie jednego z byłych managerów firmy, który odszedł do konkurencji. Według policji nie wytrzymał presji po ujawnieniu jego roli w szpiegowaniu bankowego urzędnika.

Szpiegowska afera w jednym z największych banków Szwajcarii spowodowała spore zamieszanie. Do dymisji podało się już dwóch dyrektorów wysokiego szczebla, a media zastanawiają się czy nie powinien zrezygnować także prezes banku, który był skonfliktowany ze szpiegowanym eks-managerem.

Przedstawiciel Credit Suisse zapewniają, że prezes Tidjane Thiam nic nie wiedział o szpiegowaniu byłego dyrektora operacyjnego banku Iqbala Khana i uważa takie działania za absolutnie niedopuszczalne. Jednak szwajcarskie media przypominają, że Khan odszedł z Credit Suisse po kłótni z Thiamem. Miało do niej dojść na prywatnym przyjęciu w domu Thiama, a poszło o kwestie awansów w banku. Khan czuł się pominięty i niedoceniony. Kłótnia była tak gwałtowna, ze dopiero interwencja zony Kahana ją zakończyła.

Z kolei Credit Suisse obawiał się, że Khan, który przeszedł do UBS, zechce zabrać ze sobą niektórych pracowników banku, a nawet klientów. Prywatny detektyw miał śledzić Khana i robić zdjęcia osobom, z którymi się spotyka. Niestety śledzony zauważył śledzącego i doszło miedzy nimi do konfrontacji, ponoć nie tylko werbalnej. Khan zgłosiła sprawę na policji, gdy śledzący go usiłowali wyrwać mu telefon. Według szwajcarskich mediów kilka osób aresztowano w tej sprawie.

Iqbal Khan pracował w credit Suisse od 2013 roku i robił błyskotliwa karierę. Najpierw był dyrektorem ds. finansowych w dziale Private Banking & Wealth Management, a od 2015 roku zarządzał działem International Wealth Management. Wiele osób uważało, że Khan może w przyszłości zostać nowym prezesem Credit Suisse.

Winę za szpiegowanie byłego dyrektora wziął na siebie Pierre-Olivier Bouee, dyrektor operacyjny Credit Suisse, który zapewnia, że to on sam odpowiada za zlecenie szpiegowania Khana. Bouee podał się do dymisji, a media przypominają, ze jest on jednym z najbliższych współpracowników Tidjane Thiama. Sprawą zajęła się tez rada nadzorcza banku. Jej przewodniczący Urs Rohner powiedział na konferencji prasowej, ze takie „zachowanie nie będzie tolerowane" i „nie tak chcemy prowadzić biznes". Na razie wygląda na to, że prezes Tidjane Thiam nie straci posady. Wsparli go też najwięksi inwestorzy banku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA