fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Apelują o umorzenie długu najuboższym krajom

AFP
Ponad 300 członków parlamentów na świecie zaapelowało do MFW i Banku Światowego o umorzenie długu najuboższym krajom w związku z pandemią i o zwiększenie środków, by zapobiec globalnemu załamaniu

Do inicjatywy podjętej przez senatora Bernie Sandersa i demokraty Ilhama Omara z Minnesoty dochodzi przy rosnącym zaniepokojeniu, że kraje rozwijające się i tzw. wschodzące rynki zostaną zniszczone przez pandemię. Wirusem zaraziło się ponad 4,2 mln ludzi na świecie, a zmarło ponad 287 tys. — wyliczył Reuter.

Powszechne wstrzymanie działalności mające zapanować nad rozchodzeniem się wirusa uczyniło ogromne spustoszenia w gospodarce, a kraje najuboższe ze słabymi systemami ochrony zdrowia, dużym zadłużeniem i małymi zasobami nie uporają się z podwójnym kryzysem, sanitarnym i gospodarczym. Szefowa MFW, Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że Fundusz obniży do 3 proc. prognozę spadku globalnego PKB w tym roku i stwierdziła, że kraje rozwijające się będą potrzebować ponad 2,5 bln dolarów na przetrwanie najtrudniejszego okresu.

Sanders powiedział, że ubogie kraje potrzebują każdego centa na opiekę nad obywatelami zamiast obsługiwania niezrównoważonych długów wobec dużych międzynarodowych instytucji finansowych. Umorzenie długu najuboższym jest „najmniejszą rzeczą, jaką MFW, BŚ i inne instytucje finansowe powinny zrobić, aby zapobiec niewyobrażalnemu wzrostowi nędzy, głodu i chorób, zagrażających setkom milionów ludzi" — stwierdził.

Deputowani przyklasnęli decyzji MFW o pokryciu przez 6 miesięcy kosztów obsługi długu 25 najuboższych krajów, ale stwierdzili, że potrzeba więcej. Bank Światowy zapowiedział poszukanie sposobów rozszerzenia wsparcia dla najuboższych krajów, ale uprzedził, że umorzenie spłaty długu może zaszkodzić jego ocenie wiarygodności kredytowej i osłabić możliwość przyznawania tanich środków jego członkom.

Parlamentarzyści z ponad 20 krajów na 6 kontynentach stwierdzili w piśmie do obu instytucji, że należy po prostu znieść najuboższym krajom obowiązek obsługi zadłużenia, a nie zawieszać go, jak postanowiła w kwietniu grupa G20 krajów. Wezwali też K. Georgiewą i szefa BŚ, Davida Malprassa do poparcia utworzenia nowej puli specjalnych praw ciągnienia (SDR) na wiele bilionów dolarów. „Taka emisja zapobiegłaby większym wzrostom ubóstwa, głodu i chorób" — napisali.

Omar stwierdził, że Stany powinny przewodzić staraniom zapewnienia pomocy najsłabszym krajom. Wśród sygnatariuszy tego apelu są b. przywódca brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn i b. prezydent Argentyny, Carlos Menem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA