fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Hakerzy dybią na konta Polaków. Skradli pieniądze klientów VIP

Fotorzepa/Dominik Pisarek
Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało szefa grupy przestępczej, która włamywała się i przelewała na swoje konta pieniądze z rachunków VIP klientów banków w Krakowie.

Jak podało Radio Zet, dzięki akcji policjantów udało się odzyskać 16 mln zł i zabezpieczyć luksusowe zegarki i samochód o łącznej wartości 150 tys. zł. CBŚP zatrzymało łącznie 16 osób, w tym szefa grupy przestępczej i pracownika banku, który współpracował z przestępcami. Pięciu zatrzymanych zastało aresztowanych, pozostali musieli złożyć poręczenia majątkowe o wartości 800 tys. zł.

Śledztwo w sprawie szajki jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Przy okazji sprawy warto podkreślić, że problem z hakerami włamującymi się na konta klientów banków narasta nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

UE rozważa nawet badania zabezpieczeń banków przed atakami cybernetycznymi. Stress testy byłyby przeprowadzone niezależnie od kontroli lokalnych instytucji nadzorczych. Pierwsze z nich mogłoby się odbyć latem 2018 roku. Kolejnym krokiem może być budowa specjalnej bazy danych, w której instytucje finansowe spisywałyby incydenty i ataki na infrastrukturę IT. Do tej pory wymiana informacji między poszczególnymi krajami jest ciągle mizerna.

Dyskusja o cyberwłamaniach do banków w Europie wzmogła się po tym jak w listopadzie 2016 mieliśmy do czynienia z głośnym włamaniem do brytyjskiego Tesco Banku, oszuści wyprowadzili z niego 2,5 mln funtów. Niedawno internetowi włamywacze ośmieszyli też brytyjski Lloyds Bank, jego klienci przez ponad dwa dni nie mieli dostępu do swoich pieniędzy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA