fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Cięcie stóp kolejną zmorą kredytodawców

Adobe Stock
Zerowe, a tym bardziej ujemne stopy procentowe obniżyłyby wyniki banków. Ucierpieć na tym mogliby także klienci.

Prezes NBP Adam Glapiński przyznał, że gdyby perspektywy koniunktury gospodarczej się pogorszyły, może się pojawić potrzeba obniżenia stóp. Dodał, że dopuszcza nawet ujemne stopy procentowe w Polsce. – Musiałoby to się jednak wiązać z radykalnym pogorszeniem sytuacji gospodarczej – stwierdził Glapiński.

Ucierpiałyby na tym banki, których wynik odsetkowy znalazłby się pod jeszcze większą presją. Od marca stopa referencyjna spadła z 1,5 proc. do 0,1 proc. – Nie sądzę, aby doszło do kolejnych obniżek stóp, zwłaszcza poniżej zera. Byłby to kolejny cios dla systemu bankowego przy zerowych wręcz korzyściach – mówi Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM.

Już ostatnie cięcie z maja było dla banków bardzo bolesne, bo ich koszty finansowania depozytami nawet przed tym ruchem były bliskie zera, więc nie mogły ich dalej obniżać w celu zneutralizowania negatywnego wpływu niższych stóp na przychody odsetkowe. Gdyby doszło do kolejnego cięcia, szczególnie poniżej zera, byłoby to bardziej dotkliwe, niż gdy stopy były wyższe i bankom udawało się przełożyć spadek stóp na klientów w pełni pod względem niższych stawek depozytów terminowych (i w połowie w przypadku depozytów bieżących).

– Byłby to też kolejny skok na oszczędności obywateli. Oszczędzający tracą, budżet zyskuje w postaci darmowego finansowania. Oszczędzanie w banku przy rosnącej inflacji w tych warunkach jest wyrażeniem zgody na 2–3 proc. rocznej utraty realnej wartości. Banki przeniosą straty na klientów w postaci wzrostu marż i opłat. Zatem wpływ obniżek najbardziej odczują po roku–dwóch sami Polacy w postaci braku odsetek od lokat i jeszcze większych opłat za korzystanie z kont czy przy braniu kredytu. Skorzystają jedynie ci, którzy wzięli w przeszłości kredyty – mówi Materna.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA