fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Idea Bank bez nowego inwestora

materiały prasowe
Fundusz private equity, który od lipca interesował się kupnem akcji Idea Banku, po przeprowadzeniu badania due diligence zrezygnował. Teraz przed bankiem czas na plan B.

Idea Bank poinformował o decyzji niedoszłego inwestora, którego nazwa nie była ujawniana, w komunikacie dzisiaj po sesji. Powodów rezygnacji nie podano. Przypomnijmy, że od fundusz ten pojawił się na początku lipca i wyraził zainteresowanie dokapitalizowaniem Idea Banku poprzez objęcie nowych akcji. Wtedy dopuszczono go do ograniczonego due diligence, którego zakres w połowie września rozszerzono.

Idea Bank ma problemy z rentownością i kapitałami (kapitał własny w czerwcu wynosił niecałe 200 mln zł). Od sierpnia ubiegłego roku nie spełnia wymogów Komisji Nadzoru Finansowego, zaś od kwietnia tego roku także unijnych. Łączny współczynnik kapitałowy (TCR) grupy Idea Banku na koniec czerwca wynosił 2,11 proc., wymagany przez KNF poziom to 13,5 proc. a unijne regulacje – 8 proc. (oznacza to niedobór 1,37 mld zł kapitału). Współczynnik Tier1 wynosił tylko 1,1 proc., wobec wymaganych przez KNF 11,5 proc. i prawo unijne 6 proc. (oznacza to niedobór 1,25 mld zł kapitału).

Skoro inwestora nie udało się pozyskać, Idea Bank musi przystąpić do realizacji planu B. Zgodnie z głównymi założeniami tego planu, który według informacji z września nie był jeszcze zatwierdzony przez KNF, bank miał zredukować aktywa o połowę (poprzez sprzedaż portfela leasingowego) i ściąć zatrudnienie. To drugie już się zaczęło – bank ma do końca roku zmniejszyć liczbę etatów o połowę, czyli o 750 osób.

W raporcie półrocznym, przedstawionym w połowie września, Idea Bank deklarował, że z „determinacją" realizuje program, którego strategicznym celem jest uzyskanie trwałej rentowności i odbudowa wskaźników kapitałowych. Bank rozpoczął też przebudowę modelu sieci sprzedaży, który docelowo ma przyczynić się do znaczącej redukcji kosztów. Proces ten zakończyć się ma na początku 2020 r. W wyniku przeprowadzanych zmian oczekuje, że poza "bardzo znacznymi" oszczędnościami z tytułu niższych kosztów finansowania, koszty działania banku zostaną docelowo obniżone o około 100 mln zł w ujęciu rocznym. 

Jeśli konieczne będzie obejście się bez inwestora, prawdopodobnie nadzór da szansę zarządowi na realizację planu B, ale nawet wtedy bank potrzebowałby zdaniem zarządu około 500 mln zł nowego kapitału. Jeżeli Idea Bank nie poprawi współczynników kapitałowych, realna stanie się groźba przymusowej restrukturyzacji. W maju KNF wprowadziła do banku kuratora mającego lepiej nadzorować działania zarządu i pomóc w restrukturyzacji.

Kapitalizacja Idea Banku, zgodnie z poniedziałkową ceną zamknięcia, to 210 mln zł. Przez rok kurs spadł o 23 proc., od debiutu z kwietnia 2015 r. osunął się o 90 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA