W tym roku to na razie pilotaż, którego budżet wyniesie do końca grudnia br 4 mln zł. Jak jednak zapowiadają organizatorzy programu; Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego, na pilotażu się nie skończy. 

- Wkrótce kwota ta zwiększy się wielokrotnie. Zakładamy, że w ciągu najbliższych pięciu, sześciu lat tylko ze zwrotów środków europejskich będziemy dysponować prawie 120 milionami złotych – zapowiada minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który w poniedziałek wraz z prezes BGK, Beatą Daszyńską-Muzyczką podpisał umowę w sprawie uruchomienia programu nisko oprocentowanych pożyczek na likwidację barier architektonicznych budynkach. Będzie z niego można finansować inwestycje w budynkach użyteczności publicznej i w blokach (wielorodzinnych budynkach mieszkalnych) a konkretnie np. montaż wind, uchwytów i poręczy, likwidację zbędnych schodków oraz mechanizmy otwierania drzwi i okien.

- Zwiększenie dostępności budynków i likwidacja barier architektonicznych doskonale wpisuje się w naszą misję wspierania rozwoju społecznego kraju- komentowała nowy program Beata Daszyńska-Muzyczka. BGK przewiduje, że preferencyjne pożyczki będą uruchomione jesienią 2019 roku. 

Jak jednak zaznacza Jerzy Kwieciński, program pożyczek będący częścią rządowego programu Dostępność Plus ma charakter tymczasowy. Dużo większe pieniądze na te cel zapewni Ustawa o dostępności, która trafiła właśnie do Sejmu i przewiduje uruchomienie Funduszu Dostępności. - To stworzy warunki dla uruchomienia kolejnych 320 milionów złotych z budżetu państwa w perspektywie 10 lat oraz około 400 milionów z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym samym czasie- zaznacza minister inwestycji i rozwoju.